Dodavatelská firma Skanska fakturovala obci Bublava při výstavbě akvaparku několikrát stejný materiál a nechala si zaplatit i za další zařízení víceúčelového sportoviště, ačkoliv ho nikdy nedodala. To včera zaznělo u Okresního soudu v Sokolově z úst Jaroslava Kratochvíla, právního zástupce Bublavy, která za nedostavěné víceúčelové sportoviště vrací státu desítky milionů korun kvůli špatně použitým dotacím.

Skanska jeho tvrzení odmítá. Firma se s Bublavou soudí o celkem devatenáct milionů. Jde o nezaplacenou fakturu za akvapark z roku 2001. A právě tu se advokát Bublavy, která chce zase po firmě Skanska 57 milionů, neboť stavbu nikdy nepřevzala a hodlá prokázat, že smlouvy se Skanska jsou neplatné, snaží zpochybnit. Alespoň tedy některé její položky. „Na faktuře je účtován například tobogán, obklady nebo dlažby. Duplicitně pak například izolace za stovky tisíc korun. Takových položek je mnoho,“ řekl Kratochvíl. Ještě paradoxnější podle něj je faktura za výstavbu bazénu, který ale v akvaparku nakonec vůbec stát neměl. „Obě strany se dodatkem dohodly, že bazén z projektu vyškrtnou,“ poznamenal právník. Jako důkaz předložil soudu fotografie, které mají prokázat, že akvapark nikdy neměl ani usazená okna nebo dveře. „Ani omítky nebo dlažby nebyly udělány v rozsahu, jaký si firma účtovala. Na snímcích je to patrné,“ uvedl. Fotografie pořídil současný starosta Igor Jirsík. Netuší ale, co akvapark skrývá v podzemní části. Do té je vstup ocelovými dveřmi, které jsou zamčené. „Co za nimi je, netušíme,“ řekl Jirsík.

Právník dodavatelské firmy Jiří Fišera tvrzení obhájce Bublavy odmítá. „Peníze za bazén jsme nikdy zaplatit nechtěli. Ani jsme duplicitně nefakturovali stejný materiál nebo vybavení. Je běžnou praxí, že se účtuje po částech. Proto se mohly objevit položky se stejným názvem na několika fakturách,“ uvedl. Bublava ale poukazuje i na neúplnost faktur, kdy se tam například neobjevuje, jaké množství nebo počet firma dodala. Na jedné z faktur firmy Skanska se objevilo, že část dodaných věcí leží na stavbě skladem. Podle Bublavy tam ale nikdy nebyly.

Odpovědnost za ně měl podle Fišery tehdejší starosta Bohumil Havel. „Podepsal potvrzení o převzetí věcí určených na stavbu a tím měl zároveň odpovědnost za ně,“ poznamenal. Fotografie, které obec pořídila, podle jeho slov nemají vypovídající hodnotu. „Starosta je pořídil před třemi týdny. Neodpovídají tak stavu z doby, kdy jsme akvapark stavěli,“ uzavřel Fišera.

Soud bude pokračovat v červenci. Verdikt podle soudce Jaroslava Simeta zřejmě ještě nepadne. Je možné, že sám soud po prostudování dalších důkazů rozhodne o vypracování znaleckého posudku, který by měl ukázat, jaké práce v porovnání s fakturami byly vůbec provedeny nebo například jaké technologie byly dodány.