Šest let chátrá torzo vodního ráje v Bublavě. Stát na jeho stavbu poslal v letech 1999 až 2001 dotace ve výši57 milionů korun. Kvůli jejich špatnému použití ale malá obec vrací desítky milionů zpět.

Teď přichází s nabídkou firma AIK–Projekt z Prahy. Její jednatel Petr Svoboda zdůrazňuje, že firma chce objekt získat a postavit z něj rehabilitační centrum.

Jaké konkrétní plány s akvaparkem máte?Chceme, aby po dostavbě sloužil jako doplněk k službám, které poskytujeme ve zdravotnictví. Rehabilitační turistika je totiž v Česku poměrně oblíbená. A proto se o objekt v Bublavě zajímáme. Chceme, aby tu vzniklo rehabilitační centrum s ubytovacími kapacitami.

Akvapark leží šest let ladem. Máte odhad, kolik peněz je třeba do dostavby investovat?
Odhad je kolem 25 milionů, avšak ještě jsme nebyli uvnitř. Nevíme přesně, v jakém stavu objekt je.

Bublavě jste nabídli narovnání za akvapark. Zatím s ním zastupitelé nesouhlasili. Pokud ale převezmete i závazek vůči státu, investice by byla kolem padesáti milionů.Nabízí se otázka, zda by byl akvapark vůbec výdělečný.Počítáme s tím, že minimálně dva roky by byl provoz ztrátový. Chystáme se na otevření nemocnice v Plané, kterou jsme po krachu koupili. V návaznosti na naše aktivity ve zdravotnictví bychom si akvapark naplnili klienty právě z nemocnic. Bude nám stačit, když provoz nebude následně prodělečný.

Na jednání zastupitelů jste veřejně řekl, že převezmete i závazek obce vůči státu. Ta už zaplatila 10 milionů a dalších 23 ji čeká.Můžeme garantovat vlastním majetkem, že převezmeme i tento závazek. Myslím si ale, že obec má velkou šanci získat zaplacené peníze zpět a oprostit se od dalšího splácení mnoha milionů. V šetření Nejvyššího kontrolního úřadu totiž stojí, že pochybila nejen obec, ale i Ministerstvo financí, které peníze na stavbu posílalo. Obce v těchto případech bývají úspěšné u Ústavního soudu.

Bublava se soudí i s firmou Skanska, která akvapark stavěla. Jaké s ní máte vztahy?V současné době jsme pověřeni za ni s Bublavou jednat jako třetí osoba a najít řešení narovnání za akvapark.

 

Havel: O dostavbě je třeba dál jednat

Duchovní otec myšlenky stavby akvaparku, bývalý starosta Bublavy a současný zastupitel Bohumil Havel, dal jasně najevo, že by radnice měla dál jednat o možnosti dostavby vodního ráje. Jeho kolegové ale nejsou jednotní, nicméně souhlasili s tím, aby se obec sešla se zástupci investora a firmou Skanska, se kterou se obec soudí o peníze za nedostavěný akvapark. Ta podle Havla nese největší břemeno problémů, které nyní obec má.

„Můžeme se pokusit dohodnout na vyrovnání. Pokud podmínky pro obec nebudou dobré, běží přece dál soudní spory,“ řekl Havel. Překvapený byl z toho, že investorská firma AIK–Projekt nabídla i převzetí závazku vůči státu, kterému má Bublava zaplatit ještě celkem 23 milionů korun za špatně použité dotace na akvapark.

Sám Havel byl kvůli stavbě vodního ráje stíhán policií. Všechna obvinění ale byla stažena