Dostavět akvapark v Bublavě chce firma AIK–Projekt z Prahy. Její jednatel Petr Svoboda v pátek večer zastupitelům zdůraznil, že společnost je vážným zájemcem. Chce, aby se obec dohodla na vyrovnání za akvapark, aby firma mohla z torza vodního ráje vybudovat rehabilitační zařízení s hotelem.

Takzvané vyrovnání je poměrně složité. Bublava se totiž například soudí s firmou Skanska o 19 milionů korun, které má obec za stavbu doplatit. U soudu radnice spor sice vyhrála, avšak Skanska se proti rozhodnutí odvolala. Vede se i spor o pozemky pod akvaparkem. Soud je přiřkl zpět obci, ale rozhodnutí ještě nenabylo právní moci.

Svoboda však zastupitelům předložil komplexní řešení situace. Řekl, že jeho firma je pověřená jednat i za Skansku. Obci nabízí, že se ukončí všechny spory, Skanska zaplatí Bublavě devět milionů korun a obec pak prodá za necelých 900 tisíc podíl ve společnosti Hard–Invest, která je vlastníkem pozemků pod akvaparkem. S návrhem ale zastupitelé nesouhlasili. „Řeší se v něm především problémy firmy Skanska, ale ne obce vůči třetí straně. Tím je finanční úřad, přes který vracíme státu mnohamilionové dotace za akvapark,“ řekl místostarosta Bublavy Jiří Vrtáček. Jednatel AIK–Projekt Svoboda v reakci na to řekl, že se jedná jen o jakýsi mustr, se kterým se může dál pracovat. „Hlavně jsme chtěli zjistit, zda mají bublavští zastupitelé zájem, aby se akvapark dostavěl.

Zastupitelé však nejsou jednotní. Někteří jsou nejprve pro dokončení všech sporů a až poté chtějí hledat investora. Nicméně nakonec jednoznačně souhlasili se sjednáním schůzky. Té se zúčastní zástupci všech stran. Přispělo k tomu zřejmě i to, že Svoboda nabídl vyrovnání všech pohledávek. Tedy i vůči státu, kterému už Bublava vrátila kolem deseti milionů a dalších třiadvacet jí ještě čeká. „Můžeme garantovat vlastním majetkem, že i tento závazek dokážeme převzít,“ uvedl. Poukázal na to, že ne všechny peníze, co stát Bublavě poslal, byly dotacemi, ale i dary. „U ústavního soudu má tak obec šanci, že 95 procent peněz získá zpět,“ poznamenal. Bublava by tak podle jeho slov byla naprosto oddlužená a mohla začít investovat.

Zástupci Bublavy a obou firem se mají sejít v co nejbližším termínu. Pokud se nedohodnou, budou dál pokračovat soudní spory mezi obcí a firmou Skanska.