Deník při návštěvě Bublavy nevynechal ani raritu, kterou je Záchranná stanice handicapovaných živočichů Drosera.

Provoz stanice a příjem živočichů tam celý rok, sedm dní v týdnu zajišťují dobrovolníci.

Péči Drosera zaměřuje na nalezená mláďata a ve většině případů na volně žijící poraněné živočichy. „Zajišťujeme odborné ošetření a následnou péči, dokrmení a opětovné vypuštění do předem vytipovaných lokalit nebo v okolí stanice,“ uvedl za stanici Tomáš Smolík.

Za krátký provoz stanice se podařilo vrátit do přírody na stovky živočichů, převážně dravců. „U těchto jedinců je osmdesát procent poranění zaviněno dráty vysokého napětí,“ poznamenal.

Někteří vážně poranění jedinci však zůstávají ve stálé péči na dožití v prezentačních voliérách. „Slouží jako živý důkaz bezohlednosti lidí a jejich přístupu k přírodě,“ uvedl Smolík.

Stanice podporuje i adopční program. A právě tím získává finanční prostředky, které jsou určeny na péči o vybrané jedince. Jednoho takového si adoptovaly děti z 1. základní školy v Havlíčkově ulici v Kraslicích. Uspořádaly na nádvoří školy vánoční trhy a celý výtěžek věnovaly záchranné stanici. Celkem deset tisíc korun. „Takové pomoci si velice vážíme. Zvířatům pomáháme hlavně díky sponzorským darům,“ doplnil Smolík.