Zatímco Bublava včera oficiálně ohlásila zahájení letošní lyžařské sezóny, ostatní vlekaři jen marně čekají na přívaly přírodního sněhu. Zatím nechtějí malovat čerta na zeď. Přiznávají však, že pokud se budou opakovat předchozí slabé zimy, mohli by mít existenční potíže.

V Bublavě je v provozu již takřka celý lyžařský areál. Vyznavači zimních sportů se nesvezou pouze na Jižním svahu a Velkém Bleibergu. „Pokusíme se však i zbytek areálu co nejdříve zprovoznit,“ sdělil mluvčí sdružení Ski–Bublava Jiří Lhota. Na svazích tam v kombinaci s technickým sněhem leží pětatřicet centimetrů sněhu. „Otevřeli jsme už také dětské hřiště. S dalšími mrazy zahájíme provoz i ve zbytku areálu včetně snowparku,“ uvedl Lhota. Provoz areálu už nyní není omezený. Otevřeno je každý den od devíti do jednadvaceti hodin.

Včera navíc začaly platit ceny hlavní sezóny. Celodenní permanentka pro dospělé vyjde na 320 korun. Děti do 140 centimetrů zaplatí 230 korun.

Předpověď počasí bedlivě sledují v Kraslicích a Stříbrné, kde se lyžaři na svazích letos ještě nesvezli. „Doufáme jen, že se vyplní slova meteorologů a po Vánocích začne sněžit,“ přeje si Martin Vlček, člen lyžařského oddílu Tatran Kraslice. Ten provozuje vleky Saporo a Krajka. Klub silnější zimu nutně potřebuje. Kvůli přísnějším normám totiž musel zaplatit repas vleku Krajka, jinak by ho nemohl provozovat. Musel si na to půjčit. Peníze ale po dvou slabých zimách vlekařům dochází. „Nemůžeme ale zatím být jen skeptičtí. Je teprve začátek lyžařské sezóny,“ doplnil Vlček. Budoucnost vidí vlekaři v zasněžovacím systému. Ve Stříbrné na to ale zatím nejsou peníze. V Kraslicích pak nebývá až takový mráz, aby bylo možné pravidelně zasněžovat. Lyžařské kluby navíc přiznávají, že na instalaci zasněžování nemají.