Za nebezpečnou označují zastupitelé Bublavy zhruba rok starou silnici, která spojuje obec s německou stranou. Jde o jediný hraniční přechod pro auta, který byl v obci otevřen při vstupu České republiky do Schengenského prostoru. Bublavští hovoří o tom, že cesta je úzká a chybí tam chodníky. „Je jen otázkou času, než se tam stane nehoda,“ řekl zastupitel Zdeněk Šimandl.

Silnici tam narychlo postavila krajská správa a údržba silnic, které také tato komunikace třetí třídy patří. Dříve byl úsek využívaný jen pro pěší, neboť hranice byly pro auta zavřené.

Silničáři nabídli obci její bezúplatný převod. Zastupitelé to v pátek jednomyslně zamítli. „Čekaly by nás akorát starosti. Komunikace nesplňuje parametry mezinárodní silnice a obec nemá prostředky například na její rozšíření nebo výstavbu chodníků. Navíc mnoho peněz by stála ku příkladu zimní údržba,“ sdělil starosta Bublavy Igor Jirsík.

Silničáři nabízí komunikace třetích tříd i dalším obcím v kraji. Někteří starostové mají pocit, že se jich jednoduše snaží zbavit. To ale vedení Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje odmítá. „Některé tyto komunikace třetích tříd se budou rušit. Nikomu je ale nenutíme. Pokud s převodem obce nesouhlasí, budeme se o ně dál starat,“ řekl před časem dnes již bývalý ředitel krajských silničářů Petr Želechovský.

Bublava zvažuje, že se obrátí na sokolovský dopravní inspektorát, zda by tam nebylo možné instalovat varovné dopravní značky. „Minimálně by měly upozorňovat na zúženou silnici. Uvažovat by se mělo i o snížení rychlosti na třicet kilometrů v hodině,“ podotkl Šimandl. Samotní řidiči přiznávají, že cesta není bezproblémová. „Potkal jsem se tam s větším vozidlem a musel jsem vycouvat, protože jsme se nevešli,“ řekl motorista Jaroslav Kratochvíl. „Pokud by obec silnici převzala, čekaly by ji problémy,“ doplnil.