Letošní prodělečná zima neodradila provozovatele vleků v Bublavě od práce na obřím projektu výstavby sedačkové lanovky. Ten počítá s investicí zhruba sto milionů korun. Lanovka propojí sousední obce Bublavu a Stříbrnou. Vzniknout tak má obří lyžařské centrum, které nemá v Krušných horách obdoby.
Vlekaři už mají v ruce pravomocné územní rozhodnutí. Nyní pracují na podkladech pro vydání stavebního povolení. „Směřujeme mílovými kroky dopředu. Stavební povolení bychom chtěli mít na podzim v ruce,“ řekl mluvčí Sdružení Ski–Bublava Jiří Lhota.

Otázkou ještě zůstává financování. Lhota věří, že uspěje s žádostí u Evropské unie. „Jedná se totiž o komplex, který zvedne turistiku v celém regionu Kraslicka,“ poznamenal. Reaguje na to, že jen v době, kdy Ski–Bublava zrekonstruovala vleky v Bublavě, začaly se tam hojně stavět například penziony. „Další možnosti jsou ještě u bank,“ sdělil. Pokud by se však opakovala loňská zima, projekt by musel být nejspíš odložen. „Věříme ale, že v roce 2008 se pustíme do první etapy,“ řekl Lhota.

První etapa je zásadní s investicí 70 až 80 milionů korun. Počítá s výstavbou sedačkové lanovky dlouhé 800 metrů s kapacitou dva tisíce lidí. Postavena bytaké byla úplně nová sjezdovka, dlouhá jeden kilometr. „Troufám si říct, že by měla jeden z nejlepších profilů v Krušných horách,“ poznamenal Lhota. Chybět podle jeho slov nebude kompletní zasněžovací systém a osvětlení pro večerní lyžování. Podstatné náklady tvoří i vystavění odstavných ploch pro návštěvníky. Aby byl areál využitý i přes léto, počítá se stavbou například lanového centra.

Druhá etapa zahrnuje instalaci mezivleků, které by například propojily Bublavu se současnou kotvou ve Stříbrné, a rozšíření zasněžování. Lhota odhaduje, že celý areál by lyžař byl schopný sjet za dvě hodiny.

Starostové horských obcí věří, že se obří projekt podaří realizovat. Zvýšení turistiky znamená i větší příjem do obecních kas. „Díky vlekům je Kraslicko atraktivnější. Staví se tu nové penziony, ale navíc registrujeme poptávku i po výstavbě rodinných domů,“ řekl včera starosta Bublavy Igor Jirsík.