U třiadvaceti zranění na sjezdovkách zasahovali horští záchranáři v Bublavě. Toto číslo podle nich není nijak dramatické. Upozorňují ale na to, že kdyby lyžaři dodržovali několik zásad, řadě vážných zranění by se předešlo.

Nejčastější příčinou zranění jsou srážky lyžařů. Například tento týden utrpěla lyžařka po srážce vážné poranění, když si zlomila nohu a obě bércové kosti. Byla transportována vrtulníkem a v nemocnici čeká na operaci. „Lidé prostě nekoukají, co se děje před nimi a za nimi,“ říká bublavský horský záchranář Bohumil Havel. Doporučuje, aby si lidé přečetli desatero pravidel chování na svazích, které visí ve skiareálech a je také na webu Horské služby. „Lyžař se zastaví třeba u lesa, pak z ničeho nic vyjede a nekouká kolem sebe. Samozřejmě tak překvapí ty, již jedou z vrchu. Nebezpečné je také, když si snowboardisté sednou na sjezdovku a odpočívají. V rychlosti pak lyžař nad nimi nemusí stačit zareagovat. To už nemluvím o těch, kteří jdou po sjezdovce pěšky,“ vyjmenoval Havel.

Vyznavači zimních sportů by se na kopcích měli podle záchranářů jednoznačně chránit. „Pro děti jsou zásadní bezpečnostní helmy. Ty doporučuji i dospělým. Řada z nich už to pochopila. Těžké úrazy hlavy jsou totiž dost časté,“ doplnil.

Specifická pravidla platí i pro běžkaře. Záchranáři hovoří o tom, že dotyčný by měl vždy například známému říct, jakou trasu pojede. Měl by u sebe mít i mobilní telefon, kterým by v případě nouze přivolal pomoc.