Stovek tisíc korun se u soudu dožaduje obec Bublava za pronájem místní samoobsluhy firmě RE–EM–FORM. Podle starosty Igora Jirsíka neviděla radnice od roku 2002 ani korunu. Soudní líčení se ale protahuje. Zatímco loni v dubnu ho soud odročil kvůli napadení znaleckého posudku ze strany obhájce firmy kvůli výpočtu ušlého nájemného, minulý týden se verdiktu také nedočkal. Žalovaná strana se totiž nyní chce dohodnout mimosoudně. „Zatím ale nemáme žádné nabídky. Až přijdou, musí rozhodnout zastupitelé, jestli nějakou akceptují,“ řekl starosta Jirsík.

Bublava má v samoobsluze třetinový podíl. Podle Jirsíka s firmou tehdejší vedení obce podepsalo prapodivné smlouvy. „Uzavírány byly bez vědomí zastupitelů,“ řekl loni v dubnu Jirsík. Objevil prý tři různé smlouvy s platností nájmu na 99, později na 95 a nakonec na 25 let. Soud je už před časem označil za neplatné a kvůli promlčení může Bublava žalovat firmu jen od roku 2003 za neoprávněné obohacování. Peněz se u soudu přitom domáhá už pátým rokem.

Zadlužená horská obec, která splácí desítky milionů korun za špatně použité dotace při výstavbě akvaparku, si slibuje, že by podle znaleckého posudku mohla získat zpětně až téměř 400 tisíc korun ročně. Obhájce firmy Pavel Šíma tehdy ale namítl, že posudek obsahuje značné chyby při výpočtu ceny. RE–EM–FORM navíc tvrdí, že samoobsluha je provozována jen sezónně. S tím ale vedení Bublavy nesouhlasí. Obec je podle právníka Bublavy Josefa Kalamára schopná přizvat několik svědků, kteří potvrdí, že obchod je v provozu po celý rok a firma ho dál pronajímá řetězci COOP.
Soudní líčení bude pokračovat začátkem příštího měsíce.