Do sporu s vlekaři, kteří v horské Bublavě staví novou sjezdovku s moderní sedačkovou lanovkou, se dostali provozovatelé restaurace a rozhledny Bleiberg, jež leží na samém vrcholu skiareálu. Nová sjezdovka totiž protne příjezdovou komunikaci k Bleibergu. Budou tak přes ni lyžaři běžně jezdit. Mluví se dokonce o tom, že vlekaři se budou snažit o úplné uzavření této cesty. „Obávám se, že to pro nás bude mít likvidační následky,“ říká Marie Opitzová, která zařízení v Bublavě provozuje. „Pokud se tak stane, začneme se bránit právní cestou,“ konstatovala.

Ski–Bublava přiznává, že s křížením přes cestu se ještě musí vypořádat. Když zpracovávala žádosti o dotaci, počítala s tím, že postaví za evropské peníze tunel, kterým by lyžaři projížděli. Dotace ale nepřišla, a tak vlekaři na stavbu tunelu nemají. „Na Bleiberg vede ještě jedna trasa z druhé strany. Jsme navíc ochotni pomoci se zásobováním restaurace,“ řekl bublavský vlekař Jiří Lhota. Poukázal na další řešení, kterým je právě takzvané úrovňové křížení. „Instalovali bychom tam cedule, které by na přejezd lyžařů upozorňovaly řidiče, jako je tomu naprosto běžné v Alpách,“ doplnil.

S tím se ale Opitzová spokojit nechce. „Z druhé strany se v zimě jezdit nedá. Cesta je strmá a nedaří se ji udržet sjízdnou,“ míní. „Už nyní, když vlekaři betonují sloupy, zatarasí cestu a hosté se k nám nedostanou,“ doplnila.

Cesta k vrcholu Bleiberg patří obci. Její vedení dokáže pochopit nynější krátkodobé uzavírky při stavbě lanovky. „Ski–Bublava nemá jinou možnost, kudy by nákladní auta s betonem jezdila. Řidiči mohou využít nové asfaltové cesty z druhé strany,“ sdělil místostarosta Bublavy Jiří Ptáček.

Radnice ale podle jeho slov nemá žádné informace o tom, že by v zimě měli lyžaři přes cestu jezdit nebo že by měla být v budoucnu uzavřena. „Podle projektu tam má vzniknout tunel. Jinou žádost, která by se této obecní komunikace týkala, na stole nemáme. O úrovňovém řešení slyším poprvé,“ uvedl. Zároveň ho Ptáček označil za nereálné. „Podle zákona musí obec zajistit přístupové cesty k domům. V zimě bude druhá příjezdová cesta nesjízdná, a tak ta hlavní musí být zachována,“ doplnil.

Problematikou se po komunálních volbách bude muset zabývat nové zastupitelstvo horské vesnice.