Možná už o víkendu budou moci vyznavači zimních sportů zavítat do skiareálu v Bublavě. Přes víkend tam na sjezdovky napadlo kolem dvaceti centimetrů sněhu, a vlekaři uvažují o tom, že spustí část areálu.

„Samozřejmě záleží na vývoji počasí. Má však mrznout, a tak bychom zprovoznili třeba jeden vlek,“ uvedl včera mluvčí sdružení Ski–Bublava Jiří Lhota. Vlekaři podle jeho slov zkouší i sněžná děla. Čeká se ale na ještě tužší mrazy. „Podklad už ale začíná promrzat, což je dobře,“ poznamenal.
I ostatní areály na Kraslicku jsou na zimu připraveny. Čekají pouze na přívaly sněhu.

Vlek se ale letos vůbec nerozjede v Horním Slavkově. Je totiž zastaralý a nesplňuje evropské normy. Ještě v loňské sezoně získal provozovatel vleku výjimku, pro letošek už ale ne. Město proto pro obyvatele chystá hlavně na zimní víkendy dopravu do zimních středisek v Krušných horách. Děti budou platit za speciálně vypravený autobus padesát korun, dospělí pak stovku. Zastupitelé Horního Slavkova přitom už v minulém volebním období schválili záměr nákupu nového lyžařského vleku. Provozovatel vleku dokonce navrhoval prodloužení sjezdovky. „Celé by to stálo přes milion a půl. A na to zatím nemáme,“ řekla starostka Slavkova Jana Vildumetzová.

O prodloužení své sjezdovky uvažuje také Březová. Zde v zimě vlek bude normálně jezdit. Kdy se rozjede poprvé, záleží na počasí.

Některé zimní areály už dopředu avizují, že se zvednou ceny permanentek. Nebude to ale nijak dramatické. Například v Bublavě vyjde celodenní jízdenka na 320 korun. Bude tedy stát o deset korun více. „Za dva roky enormně stoupla cena energie, a navíc se zvedá DPH,“ vysvětlil Lhota. Mimosezónní jízdné ale podle jeho slov nepodraží. Ve Stříbrné a Kraslicích budou ještě o cenách jednat. „Neočekáváme enormní zdražování. Budeme jen nejspíš reagovat na růst cen energií,“ uvedl Martin Vlček z Lyžařského oddílu Tatran Kraslice, který provozuje vleky Krajka a Saporo. Celodenní jízdenka loni stála 180 Kč. Cena by podle Vlčka neměla přesáhnout dvě stovky.