Nová lanovka, kterou vlekaři včetně nové kilometrové sjezdovky zprovoznili před měsícem, se tam stala magnetem pro vyznavače zimních sportů. Ti si nyní mohou být jistí, že záchranáři jsou schopni je ze sedaček dostat během desítek minut.

Horští záchranáři postupují v případě poruchy lanovky podle evakuačního plánu. Podle něj existují tři formy evakuace, a to záchrana pasažérů ve spolupráci s leteckou záchrannou službou, následně pak v případě, že jsou sedačky níže nad povrchem, pomocí žebříku a nejčastěji s využitím horolezecké techniky. Právě to trénovali záchranáři v Bublavě. „Pro tento případ jsou vyškolené celé záchranné týmy, složené jak z pracovníků lanové dráhy, tak z členů Horské služby,“ uvedl bublavský horský záchranář Miroslav Račko s tím, že evakuace se cvičí pravidelně a platí pro ni přesná pravidla.

„Každý záchranný tým má na starost svoji část lanovky a počet,“ dodal. Při samotné evakuaci vyleze záchranář jištěný svým kolegou na podpěru lanové dráhy, kde nasadí na nosné lano velkou kladku, s jejíž pomocí se spustí k sedačce, následně se spustí přímo k pasažérům, zajistí se a připraví vše ke spuštění pasažérů. Jednotlivě lidem nasadí takzvaný evakuační šátek nebo dotyčného spustí samostatně na zem opět za asistence dalších záchranářů.