Dosluhuje totiž technika pro zimní údržbu silnic. V horské obci je to problém nejen pro místní, ale i pro tisíce návštěvníků, kteří v zimě míří do zdejšího skiareálu. V případě přívalů sněhu jim tak hrozí, že se tam nedostanou. Vypomoci se rozhodl Karlovarský kraj.

"Obec se stará o 26 kilometrů silnic a vzhledem k obecnímu rozpočtu není v silách Bublavy je opravit," seznámila starostka Bublavy Monika Hrádková hejtmana Petra Kulhánka při jeho návštěvě s problémem, který je momentálně trápí. Do toho se přidala dosluhující technika na jejich údržbu a problém se ještě více znásobil.

Rada Karlovarského kraje tak na svém posledním zasedání doporučila zastupitelstvu schválit udělení individuální dotace Bublavě. Částka ve výši 240 tisíc korun poslouží k nákupu kontejnerového nosiče za traktor a to včetně kontejneru.

Písněmi si na sokolovském náměstí připomněli Sametovou revoluci.
Písněmi si na sokolovském náměstí připomněli Sametovou revoluci

„Rozhodli jsme se obci Bublava pomoci, protože kvůli splácení dluhu za nedokončený projekt výstavby akvaparku si její vedení nemůže dovolit zásadní investice a podpořit tak rozvoj obce. Realizovány jsou vždy jen dílčí projekty. Chápeme, že za stávající situace je velmi náročné investovat do nákupu techniky, jež je nezbytná pro horskou oblast a údržbu jejích komunikací, proto jsme schválili přidělení individuální dotace,“ uvedl hejtman Kulhánek.

Vlivem klimatických podmínek a v důsledku zatížení během zimní turistické sezóny jsou v obci Bublava velmi nákladné rekonstrukce a údržba místních komunikací. Právě pro tyto účely používali traktor s valníkem, který však již nesplňuje technické parametry pro provoz na komunikacích. Bez tohoto zařízení ale není možné zajistit údržbu a posyp komunikací či svoz odpadu. Za peníze z dotace chce obec zakoupit jednoosý kontejnerový nosič za traktor včetně kontejneru s nosností do 6 tun.

Březovský lístek je šancí pro mladé talenty
Březovský lístek je šancí pro mladé talenty

"Celková cena nosiče je 500 tisíc korun. Bublava zažádala o individuální dotaci, neboť v současné době není vyhlášen odpovídající dotační titul. O udělení dotace rozhodne zastupitelstvo Karlovarského kraje na svém příštím zasedání, které se uskuteční 13. prosince," řekla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

"Pokud udeří zima a lyžařská sezona bude v plném proudu, byl by to bez uklizených komunikací pěkný chaos v dopravě. Doufám, že k tomu nedojde," říká jeden z lyžařů Ladislav Minařík z Kraslic.