Město Sokolov koupilo od Českých drah tři chátrající domky, které dělaly městu ostudu. Sokolovští je plánovali zbourat a vysázet na jejich místě zeleň. Nyní se však rozhodují, zda koupí i další ruiny a nechají je zbourat všechny najednou, ale až za pomoci dotace. To by však znamenalo, že již koupené chátrající nemovitosti, ve kterých bydlí bezdomovci, by hyzdily sokolovské nádraží další roky.

„Tři budovy jsme již koupili, jsou převedené a zapsané v katastru nemovitostí. Nyní žádáme o zbytek nemovitostí směrem dozadu k benzínové pumpě. Je také podána žádost o vydání demoličního výměru. Poté však zvážíme, zda by nebylo lepší po případném získání všech budov nedat celou akci do jedné z dotací," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž podle něj připravuje dotace na likvidaci Brownfields (jde o urbanistický termín označující opuštěná území s rozpadajícími se obytnými budovami, nevyužívané dopravní stavby a nefunkční průmyslové zóny. Vyznačují se často většími rozměry, negativními sociálními jevy a ekologickou zátěží…poznámka redakce).

Samo ministerstvo má pro ně název deprimující zóna. „Dotace chystá ministerstvo pro města a kraje, nikoliv pro soukromé subjekty. Tudíž si myslím, že máme velkou šanci ji získat," dodal Jakobec.

Jde tedy o to, zda zastupitelé budou souhlasit s tím, aby již koupené budovy hyzdily místo dál. Anebo počkat dva tři roky a ušetřit miliony za demolici, kterou by nyní musel Sokolov zaplatit ze svého.

Město koupilo tři objekty za více než dva miliony korun. Demolice má, podle odhadů vedení města, stát zhruba tři miliony korun.