Ve čtvrtek probíhala ve věznicích v našem regionu další vlna propuštění odsouzených. Někteří z příbuzných přešlapovali před areálem kynšperské věznice již druhý den, jiní přijeli teprve včera ráno. Svorně však tvrdili, že ve čtvrtek už určitě propustí ty, na které čekají.

„Mluvila jsem s advokátem mého přítele. Říkal, že ve čtvrtek bude propuštěn," tvrdila pětadvacetiletá Adéla z Prahy. Jak upřesnila, její stejně starý přítel si zde odpykával trest za maření výkonu úředního rozhodnutí.

„Šlo o zákaz řízení vozidla. Taková blbost a hned ho zavřeli," konstatovala matka odsouzeného, čtyřiačtyřicetiletá Zuzana. Obě spolu vyrazily z hlavního města v jednu hodinu ráno. Před věznicí čekaly od pěti hodin. Vybavené byly dekami a rozhodnuté čekat dokud se přítel a syn neobjeví.

„Budu tady čekat už pořád," odpověděla Adéla na otázku jak dlouho je ochotná setrvat na místě. Se svým přítelem se neviděla devět měsíců. Ten netušil jaké ho čeká venku překvapení, ženy mu to neřekly.

„Už se těším, až vyleze a skočím mu kolem krku. Dojde na polibky a určitě i na slzičky," plánovala přítelkyně. Společně s matkou také popisovaly atmosféru silvestrovské noci a následujícího dne.

„Poslední den minulého roku byl smutný, plný slz. A den nato smutnou náladu vystřídala obrovská radost při vyhlášení amnestie," popsala matka odsouzeného. Při první várce propuštěných se ještě nedočkaly. Nedočkal se ani muž ze Sokolova čekající údajně na syna.

„Jde jim to hrozně pomalu, čekám tu už druhý den. Ve středu jsem tu byl 12 hodin," stěžoval si. Amnestovaní jim pouze stačili říct, že ten na koho čekají, by měl být v další skupině. Na některých propuštěných bylo vidět, že milost nečekali. Jeden z nich opouštěl včera věznici v letních kraťasech.