Drosera navíc zavádí novinku. Na internetových stránkách stanice bude možné zvířata díky webkamerám sledovat on-line.

Stanice, která se ročně postará o více než sto poraněných zvířat, pořídila kamery díky více než stotisícové dotaci z Nadace ČEZ. „Zavádíme zkušební provoz a dolaďujeme detaily. Dění ve voliérách budou zatím monitorovat čtyři kamery. Co zrovna dělají mývalové, káňata nebo sovice, pak bude možné sledovat na našich internetových stránkách,“ říká správce stanice Vladimír Tomáš Smolík.

A právě sovice našla před několika dny svou novou adoptivní rodinu. Stali se jí školáci z 2. základní školy v Dukelské ulici v Kraslicích. Droseře předali 3600 korun. „Oslovili jsme děti a jejich rodiče a ti neváhali pomoci. Výtěžek pochází ze sbírky, kterou jsme ve škole uskutečnili,“ řekla učitelka Bohunka Trohemčuková. „Stanici se budeme snažit pomáhat i nadále. Například na jaře bychom chtěli udělat školní akademii, přičemž vstupné by mohlo jít právě záchranné stanici,“ doplnila kantorka. Správce chce dárce na jaře na stanici pozvat a osobně jim poděkovat. „A doufám, že dají sovici nějaké jméno,“ podotkl.

Už pravidelně se také do adoptivního programu zapojuje i 1. základní škola v Havlíčkově ulici v Kraslicích. Ta si osvojila káně, kterému děti daly jméno Ozák. „Pravidelně pořádají školáci vánoční trhy a výtěžek nám věnují. Máme z toho obrovskou radost, že děti na zvířata myslí,“ poznamenal Smolík, jehož stanice je na příspěvcích od měst, obcí a veřejnosti přímo závislá.

Kromě káněte Ozáka mohou lidé ve voliérách vidět třeba i výra Ondru nebo poštolku Elišku. Právě taková jména si lidé sami volí. Svoji sokolici, která je v městském znaku, má i radnice v Sokolově. „Vážíme si i dalších věcí, které nám lidé nosí. Během vánočních svátků nosili třeba krmení pro zvířata,“ uvedl Smolík.

Drosera se stala i oblíbeným místem k procházkám. Instalována je tam naučná stezka a zvířata si je možné prohlédnout i v takzvaných prezentačních voliérách. „Některé rodiny sem chodí na vycházku s dětmi třeba i třikrát týdně. Například loni nás navštívily tři tisíce lidí. Mrzí mě však, že se najdou i odpůrci stanice, což moc dobře nechápu,“ doplnil správce záchranné stanice.