Lázeňské město Karlovy Vary je názornou ukázkou toho, jak mohou movití občané ze zahraničí zásadně ovlivnit ceny nemovitostí v Česku. Právě rusky mluvící klienti mohou podle bývalého prezidenta Svazu realitních kanceláří a karlovarského makléře Ivana Žikeše za to, že ceny bytů v lázeňském území se vyšplhaly až na 90 tisíc korun za metr čtvereční. Takové ceny podle něho panují snad jedině v Praze.
„Určitě to je právě ruská klientela, která zdejší trh s byty převálcovala. Domnívám se, že to není vůbec dobře. Tito klienti zdeformovali ceny bytů v Karlových Varech, jejichž cena tak nyní neodpovídá realitě,“ konstatuje makléř.
Nejdražší lokalitou v Karlových Varech je podle něho samozřejmě lázeňské území, a to konkrétně okruh – Zámecký Vrch, Stará a Nová Louka, Tylova ulice, spodek Moravské, Škroupova ulice a Nebozízek. „Ceny se tu pohybují od čtyřiceti tisíc do devadesáti tisíc korun za metr čtvereční. Záleží na daném místě. Například v horní části Moravské ulice už ceny klesají,“ vysvětluje Žikeš s tím, že rozdíl je také v ceně, zda byt už prošel rekonstrukcí, či na ni teprve čeká.
Není výjimkou, že se v lázeňském území objeví na prodej i byt za 18 milionů korun. Tyto nemovitosti už se ale podle Žikeše do nabídek českých realitních kanceláří nedostanou. „S nimi už obchodují jen ruské realitky. Zakládají si společnosti s.r.o. a jako český právní subjekt mohou u nás bez problémů podnikat,“ podotýká.
Naopak nejnižší ceny bytů v Karlových Varech platí pro okrajové části města a starší panelové domy. Metr čtvereční v těchto nemovitostech se pohybuje od 20 do 23 tisíc korun. „Největší zájem o nemovitosti na území města je právě o tyto levné byty. Vedou garsoniéry, jejichž průměrná cena je mezi 750 až 850 tisíci korunami. Je o ně ale takový zájem, že se vlastně ani neobjeví v inzerci realitních kanceláří. Okamžitě jsou rozebrané,“ dodává makléř.
Ceny nemovitostí se na Chebsku pohybují podle toho, jak je lukrativní místo, kde se nachází. Například v Lubech je možné koupit byt 4 + 1 za 325 tisíc korun. „Kdyby byl v Chebu, přičtěte milion, v Mariánských Lázních přičtěte dva miliony,“ poznamenal Josef Hejduk, majitel místní realitní kanceláře.
„Při prodeji platí tři pravidla: poloha, poloha a zase poloha,“ řekl. Cena stavebních parcel se pohybuje například v Chebu na sídlišti Zlatý Vrch od 750 korun za metr čtvereční zasíťovaného pozemku, v Mariánských Lázních od osmi set korun výš a lukrativní pozemek ve Františkových Lázních je k mání za 2 800 korun za metr čtvereční. „V Mariánských Lázních platí, že v lázeňské zóně se prodejní cena násobí třemi,“ poznamenal Hejduk.
Ceny bytů rostou astronomicky také na Kraslicku. Ročně to bylo kolem 30 až 50 tisíc. Jen loni se však ceny zvýšily až o 100 tisíc. Důvodem je nedostatek bytů. „Nevznikají nové zástavby,“ zdůvodnila majitelka kraslické realitní kanceláře Jiřina Kasslerová. Největší zájem je podle jejích slov o tří a dvojpokojové byty.
Doplnila, že cena je závislá na lokalitě, stáří bytu, velikosti a stavu, tedy tom, zda prošel rekonstrukcí.