Požádat o kvalitní a lehce dostupné bydlení mohou staří a zdravotně postižení lidé v Bukovanech. Obec totiž dokončila přestavbu nevyužitého křídla budovy mateřské školy na devět bezbariérových bytů. Mají přinést úlevu hlavně seniorům, kteří bydlí v panelových domech a kvůli svému stáří už jen obtížně zdolávají schody. V bukovanských panelácích výtahy totiž nejsou. Nové byty jsou navíc přizpůsobené i pro vozíčkáře, kteří se do nich pohodlně dostanou po speciálních nájezdech. Ačkoli o nabídce moderního bydlení obec usilovně informuje, příliš vážných zájemců zatím nemá. Z místních se přihlásila pouze jedna důchodkyně. Další čtyři pocházejí z jiných obcí.
„O nabídce nových bytů lidé vědí. Chodí se ptát a zajímají se, jaké jsme stanovili pro jejich získání podmínky. I tak ale uděláme den otevřených dveří, aby se občané mohli přijít osobně podívat. Jinak, veškeré informace jsme zveřejnili na úřední desce a našich webových stránkách,“ sdělil místostarosta Bukovan Vojtěch Hanzlík.

S výsledkem přestavby se včera seznámila Zdeňka Mrázová z Bukovan, která pro svoji maminku hledá vhodné bezbariérové bydlení. „Je to udělané skutečně na úrovni. Moc se mi to líbí. Všechno je hezky účelně a vkusně řešené,“ řekla Mrázová. „Myslím si, že to byl ze strany obce velice dobrý nápad. A ocení to hlavně staří lidé s pohybovými problémy,“ doplnila.

S výstavbou malometrážních bytů obec začala už v loňském roce. Nyní je projekt ve finále. „Ještě se udělají nějaké terénní úpravy a usadí lavičky. Později nám už sami nájemníci řeknou, co by se jim nejvíce líbilo,“ poznamenal Hanzlík.

Obec počítá, že by v přestavbě objektu pokračovala i v budoucnu. Nové byty by totiž mohla doplnit ještě o dalších devět. „Jestli jich nakonec bude osmnáct, záleží na spoustě okolností. Pokud se najdou peníze a ze strany lidí bude zájem, tak bychom rádi pokračovali,“ uvedl starosta Miroslav Stropek. „Dětí je stále méně a méně, a tak přemýšlíme, jak oživit nevyužívané prostory v areálu školky. A tohle je náš záměr,“ dodal Stropek. Podle něj by se do bytů mohli první nájemníci začít stěhovat v září letošního roku. „Zatím se mohou přijít informovat, rádi jim vše ukážeme,“ zmínil starosta.