Nové startovací byty si se zájmem prohlédli lidé v Horním Slavkově. Jsou pro ně pojistkou, pokud by se jednou dostali do tíživé životní situace nebo náhle přišli o střechu nad hlavou. Podle starostky města Jany Vildumetzové je nové bydlení připravené pro občany, které postihnou záplavy, požár nebo jiná pohroma. „Myslíme také na maminky nebo tatínky, kteří se dostanou do manželského sporu a nebudou mít kam jít. Cílovou skupinou jsou také lidé opouštějící různá pobytová zařízení. Tady mohu zmínit zdejší dětský domov, jenž patří mezi největší v České republice,“ uvedla k tématu Vildumetzová.

Právě svěřenci dětského domova byli mezi prvními, kteří si jedenáct bytů prohlédli. A podle reakcí bylo vidět, že se jim zamlouvají. „Je to tu moc pěkné. Já bych se sem klidně nastěhoval. Také si myslím, že město udělalo dobře, když byty nechalo postavit,“ reagoval osmnáctiletý Víťa Filipec. V domově bude žít ještě rok. Pak už se ale bude muset postavit na vlastní nohy. A právě nový startovací byt by pro něj mohl být vhodnou šancí.

Na projekt radnice dostala dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj v celkové výši 4,8 milionu korun. „Z našeho rozpočtu jsme nemuseli přispívat jedinou korunou,“ podotkla starostka.
„Věřím, že se v bytech vystřídá hodně lidí. Je to podle mého názoru přiměřená startovací pozice pro občany, co by měli jinak ztíženou pozici sehnat si vlastní bydlení,“ reagoval na slavnostním otevření bytů ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

První nájemníci by se mohli začít stěhovat v listopadu, nebo prosinci. „V současné době zahájíme poptávkové řízení po zájemcích. My chceme, aby bylo pořádné, zabrali jsme co nejširší okruh žadatelů a vybrali nejvhodnější uchazeče,“ poznamenala Vildumetzová.

Klíč lidé dostanou maximálně na dva roky. „Pokud se k zařízení nebudou chovat, jak mají, nájemní smlouvu již neprodloužíme. Kvůli tomu bude na režim dohlížet náš správce,“ zdůraznila starostka. Nájemné vyjde na 55 korun za metr čtvereční. Částku však může město i snížit. Nájemník musí splňovat stanovené podmínky – měl by pracovat, či trvale bydlet v Horním Slavkově.