Zastupitelé přitom v prosinci znovu rozhodli o jeho demolici. Stopku vystavil návrh jednoho z obyvatel Kraslic na zapsání tohoto objektu na seznam kulturních památek. Kraslice tak musí čekat, zda se tak stane, či naopak.

Zastupitelé se kvůli problematice tohoto domu sešli mimořádně ve čtvrtek odpoledne. Do rozhodnutí Ministerstva kultury má tak radnice svázané ruce. Zastupitelé pouze odsouhlasili, že se zatím zabezpečí odpadávající fasáda objektu. U dvou navazujících domů pak město nechá zpracovat projektovou dokumentaci.

Objekt si už ve středu prohlédli lidé z Národního památkového ústavu v Lokti, a to za účasti kraslických úředníků z odboru památkové péče. Včetně kraje teď vypracují jednotlivé posudky. Na jejich základě pak ministerstvo začne rozhodovat, zda se objekt stane kulturní památkou. Vedení Kraslic upozornilo, že v takovém případě by případná rekonstrukce vyšla až na 60 milionů korun. „Tento objekt jsme přitom kupovali za 1,7 milionu korun s tím, že už zhruba před rokem jsme mluvili o tom, že ho zbouráme, protože pro něj není využití, protože je v žalostném stavu,“ připomněl zastupitelům místostarosta Kraslic Miloslav Poslední. Pokud by se stal chráněnou památkou, mělo by podle jeho slov město zvážit, zda neodstoupí od kupní smlouvy a nebude chtít po dnes již bývalém majiteli peníze zpět. „Kupovali jsme ho za účelem demolice. Vlastník nám o objektu neřekl, že se tam nacházejí historické malby, že by mohl mít známky kulturní památky,“ dodal Poslední.

Projektant Ondřej Nožka, který pracuje na architektonické studii všech tří objektů v centru Kraslic, má za to, že z objektu se památka nestane. „Nemyslím si, že tento objekt má až tak významnou historickou hodnotu kulturního dědictví,“ řekl Nožka. Budovu by bylo podle jeho slov těžké zrenovovat tak, aby se stala ekonomickou a funkční stavbou.

Mimořádné jednání zastupitelstva se setkalo s takřka nulovým zájmem veřejnosti. Pouze zástupci Spolku přátel města Kraslice vyzvali město, aby ještě zvážilo možnost využití této budovy. „Na takové objekty lze získávat dotace. Tato budova má pro Kraslice historickou hodnotu. Chceme uspořádat setkání s obyvateli Kraslic za účasti řady odborníků,“ řekl místopředseda tohoto spolku Otakar Mika.

Ilustrační foto
Rodičům postižených dětí může pomoci příspěvek