Novým ředitelem Městského domu kultury Sokolov bude od 1. března bývalý místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Zvítězil ve výběrovém řízení, ve kterém rozhodovala sedmičlenná komise. Jeho koncepce i pohovor byly podle současné místostarostky Renaty Oulehlové nejlepší. Deník proto do koncepce a plánů nového ředitele nahlédl, aby s nimi mohl seznámit čtenáře.

Výběrové řízení bylo podle vedení města tvrdé. Nešlo tedy o trafiku pro bývalého místostarostu?
V žádném případě. Dva měsíce jsem makal na nové koncepci MDK a jako jeden z mála byl zcela konkrétní, žádné obecné věci. Zrovna tak na pohovoru mě členové komise zpovídali déle než ostatní. Koncepci mám v úmyslu zveřejnit na webových stránkách městského domu kultury, aby se s ní mohl každý seznámit.

Koncepce je opravdu rozsáhlá. Můžete obecně zmínit, o co hlavně usilujete?
Chtěli bychom pořádat více akcí. Ne ovšem masových, ale spíše menších. V plánu je třeba dostat pop-up kino na sídliště, svátek slunovratu nahoře i dole ve městě, když někdo maluje, tak mu umožnit výstavu v parku, obnovit novoroční běh, dělat ostatním kulturní akce takzvaně na klíč, rozšířit adventní trhy, informovanost o akcích a tak dále. Chci také dostat nějaký film z karlovarského festivalu do Sokolova, ale to bude velmi těžké. Také budu hledat úspory v provozních nákladech.

Dojde k nějakým personálním změnám?
O žádných neuvažuji. Případné změny bych rozhodně konzultoval s bývalým ředitelem a místostarostkou.

Již v těchto dnech se pohybujete v MDK a připravujete akce. Jaké?
Jde o Hurá prázdniny se soutěží ohňostrojů. Jde o velkou akci, která se velmi rychle blíží a je třeba ji doladit. 70 procent kulturních akcí je již zajištěno. Zbývá občerstvení a hlavně ohňostroje, měly by být tři. Maďaři, Poláci a Češi. První větší akcí letos však bude oslava 70. výročí konce druhé světové války. Odhalíme pamětní desku židovských dívek nebo promítneme filmy s válečnou tematikou, jako Lidice či Schindlerův seznam, v kině Alfa. Samozřejmě zdarma. Hlavně mladí by měli mít možnost seznámit se s hrůzami války.

Letošní soutěž ohňostrojů je nově poprvé v režii právě MDK. A hned je o 200 tisíc krácena. Bude kvalitní?
Já věřím, že ano. Nechci ubrat ani na kvalitě kapel, ani ohňostrojů. Akce bude také jednodenní a v naší režii, nepotřebujeme vytvářet zisk jako ostatní subjekty. Tím nechci říct, že minulý pořadatel pan Kříž vydělával na akci horentní sumy, to vůbec ne. A ušetřených 200 tisíc půjde na posílení vánočních trhů o čtyřech adventních víkendech. Chceme propojit Staré náměstí, klášter a třeba farmářský prodej v sousedícím minipivovaru. Posezení a více dřevěných stánků s vánoční tematikou.

Další zatěžkávací zkouškou bude oprava schodů před MDK. Na jak dlouho?
Od 1. dubna do konce srpna. Zavřeny budou celé a lidé budou moci chodit do MDK zadem anebo do restaurace bočním vchodem. Oprava byla nevyhnutelná.

Bude MDK i nadále podporovat místní zájmové kroužky?
Ano, budeme. Navíc by se mi líbilo založení dětského dramatického kroužku. Budeme se hlavně snažit o udržení a zlepšení nabídky ve všech oblastech kulturního a společenského dění.