Běhání v zápřahu za psem neboli správně canicross už znají i lidé v Sokolově. Markéta Röslerová, Vanda Říhová a další „pejskaři" ukazují, že se psy se dá zažít spousta zábavy a zároveň lze trénovat vlastní fyzickou zdatnost. Přidávají se k nim další nadšenci ze Sokolovska i Karlovarska. Tento druh sportu totiž patří mezi aktivity, které může podniknout v podstatě každý, kdo má běhavého psa a bojí se s ním vyrazit například na kolo nebo brusle. Pro psy je zároveň nejlepší, když mají vedle sebe i jiné zapřažené psy, protože jsou více motivovaní a snadněji se naučí udržet si rovnoměrné tempo.

„Obrazně řečeno páníček má na sobě postroj, takzvaný podsedák. Jeho pejsek má postroj a jsou spojeni gumovým vodítkem, které je flexibilní, tak aby pohyb byl příjemný oběma. Kdo má uběhaného psa, tak si myslím, že právě pro něj je tento druh sportu jako dělaný. My jsme dobrovolníci, máme sport jako hobby, takže běháme s jakýmkoliv psím plemenem. V profesionálních sférách budou mít třeba vhodnější plemena. Já běhám často se psy, kteří jsou u nás v záchytném zařízení," říká Vanda Říhová, která se canicrossu věnuje se svým psem.

Psi se na počátku musí naučit hlavně to, že se běhá po trase. Chvíli trvá, než si někteří osvojí to, že po cestě nemají odbíhat do lesa, nebo očichávat jiné psy. Někteří psi právě z vránovského útulku ale předčili očekávání. Ukázali, že mají běhání v krvi.

„Závody se konají také pro lidi, jako jsme my, tedy neprofesionály. Kategorie jsou do 25 kilogramů a nad 25 kilogramů. Do některých psů by člověk ani neřekl, jak moc jsou na tento druh sportů připraveni. Máme například pejska, který perfektně poslouchá, netahá a dokáže běhat větší vzdálenost. Na první pohled přitom tak nevypadá," dodává Vanda Říhová.
Pro lidi, kteří by chtěli podobnou aktivitu se svým psem podniknout,ale zároveň se bojí běhání, je tu ještě pomalejší varianta neboli dogtrekking. Jedná se o chůzi s podobným druhem postroje.

„Mně se líbí i chůze se psem. Vyzkoušel jsem si ji a byl jsem spokojený. Vyšel jsem najednou kopec, jako by to byla rovina. Doporučuji tuto aktivitu i lidem, kteří nemohou ve volném prostoru pouštět pejska. Netaháte ho klasicky na vodítku, ale kolem pasu, to je příjemnější," popisuje Miroslav Andrš, obyvatel Sokolova. K. Čurlinová