A stále oblíbenější mezi běžci je zdolávat trasy spolu se svými psími parťáky. Canicross neboli běh se psem je vhodný způsob pohybu nejen pro člověka, ale i pro psa. A je jedno, jestli máte německého ovčáka nebo třeba yorkšíra a jestli mu je rok či devět let.

„Když běháte se psem, prospívá to vám oběma. Pes si to užívá, je s vámi, je to pro něj super fyzická aktivita, pohyb. A takový pohyb, pokud běháte s ním, je pro něj naprosto přirozený a je to určitě perfektní věc,” potvrzuje sokolovský veterinář Tomáš Černý. Než ale s canicrossem začnete, měli byste znát pár základních informací. Pokud jste například sami nikdy neběhali, začněte procházkami, u kterých budete postupně zrychlovat chůzi. Váš “partner na běhání” se vaší rychlosti přizpůsobí a zvykne si, že tempo na procházkách budete udávat vy. „Nejvhodnější plemena pro společný výběh jsou například husky, border kolie, oharská plemena nebo Jack Russel teriér, ale ve vycházkovém tempu můžete vyběhnout opravdu s jakýmkoli plemenem,” uvedla veterinářka Dominika Kališová.

Jednou z nadšených canicrossařek je i Štěpánka Bartoňová ze Sokolova. „Nejdřív jsem si půjčovala zkušeného pejska, párkrát jsem zašla na společný trénink. Pak jsem zkoušela se svým psem, ale zjistila jsem, že ho to nebaví,” vzpomíná na své začátky. „Tak jsem běhala s cizími, abych zjistila, co mi bude vyhovovat, a po čase jsem si pořídila borderku. Od sedmi měsíců s ní chodím na společné tréninky. Teď už jí bude rok, tak postupně vždy na kousek připínám,” popsala. Ona stejně jako řada dalších doporučují zajít na společný trénink s někým zkušeným, kdo poradí s postrojem, sedákem a pomůže s řešením případných problémů.

Takové tréninky a zkušenosti nabízí například behejsepsem.cz. Ti pořádají tréninky po celé republice a poradí nezkušeným, jak začít. V našem kraji se tréninky pro začátečníky i společné tréninky konají v Karlových Varech, nejbližší začátečnický je 20. července. Vedou je zkušení instruktoři, kteří poznají, jaké jsou možnosti dvounohé i čtyřnohé části vašeho týmu a tomu přizpůsobí obtížnost tréninku. Na trénincích pro začátečníky se zaměřují na správný nácvik tahu psa, s každým pracují individuálně. Také vám zapůjčí veškeré vybavení pro vás i vašeho psa a poradí s výběrem vybavení, které je třeba pořídit do budoucna.

Pokud o canicrossu uvažujete, vy i váš psí parťák jste v dobré zdravotní kondici a pejskovi je více než 12 měsíců, protože u štěňat se zapřahat nedoporučuje, podívejte se třeba na stránky behejsepsem.cz, popřípadě facebookový profil Canicross aneb Běh se psem. Najdete tam rady a další potřebné informace.