Sníh do centra Karlových Varů na třídu T. G. Masaryka, kde se 26. prosince závod uskutečnil, tradičně dovezli z Abertam. „Vznikl bez jakýchkoliv chemických přísad, takže nehrozí ekologické škody. Naši akci posvětily všechny zainteresované úřady, památkáři počínaje a Správou lázeňských parků konče,“ upozornil hned na začátek Martin Müller, šéf organizačního štábu exhibičního závodu.

Zájmem organizátorů závodů, které si za svou krátkou historii vydobyly mezi nejlepšími světovými běžkaři slušné renomé, je ukázat zblízka, jak vypadá vrcholový sport. „Karlovarsko je už po desetiletí líhní reprezentantů v běhu na lyžích. I proto si Karlovy Vary tento závod zasloužily,“ vysvětlil Martin Müller jeden z aspektů exhibice. Závody se však letos neobešly bez kritiky.

Politik

„Každá atraktivní mezinárodní událost, zvláště periodická, je pro Karlovy Vary, město turisticky orientované, přínosem. To platí i o Carlsbad Ski Sprintu, zejména když impulzem k pořádání byly světové úspěchy Lukáše Bauera, sportovce z našeho regionu,“ pochválil záměr Pavel Žlebek, člen karlovarského zastupitelstva za Stranu zelených.

Z jeho úst však zazněla i kritika: „Nemusí být občan přímo ekologickým aktivistou, aby mu nevrtalo hlavou, zda technická, dopravní a tím i ekologická a finanční náročnost akce není pro jednodenní závod rozmařilost a nepřiměřená zátěž pro centrum města. Zastupitelé za Stranu zelených vloni tuto akci podpořili po ubezpečení, že vše je pro udržení zájmu lyžařské federace a světové běžecké špičky o naše město a po dostavbě multifunkční arény se přesune tam. Letos se tak bohužel nestalo,“ napsal Žlebek s tím, že vyzval organizátory k jednání o této alternativě na rok 2011.

„Běžecké lyžování je ´lesní´ sport. Tím, že exhibiční závod pořádáme v centru Karlových Varů, chceme jen zvýšit popularitu tohoto sportu a přitáhnout k němu co největší počet příznivců. Závody v centru měst ostatně nejsou ničím výjimečným. V městských aglomeracích se ze stejného důvodu, tedy propagace běžeckého lyžování, jezdí i některé závody světového poháru ve sprintu,“ reagoval na Žlebkovu kritiku Müller.

Karlovaračka

„Vůbec nic proti lyžování. Běžky miluji, i když podle nás, ´staromilců´, asi opravdu patří spíše na hory. Dokázala bych tuto akci jako určité rozptýlení akceptovat i ve městě a ráda bych se šla i podívat. Ale proč proboha vytrvale přesně o vánočních svátcích, které byly odjakživa nazývány a prožívány jako svátky klidu?“ napsala na adresu redakce Karlovaračka Marcela Deineltová. Kritizovala rovněž, stejně jako Pavel Žlebek, i lokalitu, v níž se závody uskutečnily. „Už den předem najížděly na třídu T. G. Masaryka těžké náklaďáky se sněhem, který následně upravovala rovněž poměrně hlučná rolba. A to vše se odehrávalo přímo pod okny docela početných obyvatel. V Praze se obdobná akce koná také už třetím rokem. Po vlivem připomínek občanů byla ale letos přesunuta z centra města na Strahov,“ dodala Karlovaračka.

„Kritiku bereme. Omlouváme se všem, kterým tato akce takříkajíc nesedí. Připomínkám ze strany obyvatel města se ale nevyhneme ani my, ani organizátoři jiných akcí, ať už sportovních či například kulturních. Vždy se najde skupina lidí, kteří budou mít námitky. Doufám ale, že náš záměr veřejnost pochopí a nakonec, i přes kritické výtky, ocení,“ řekl organizátor Carlsbad Ski Sprintu.

Nesportovně

Exhibiční závod do centra Karlových Varů nepřitáhl pouze nejlepší světové běžkaře v čele s horkými favority z Ruska a nejlepšími českými reprezentanty a příznivce běžeckého lyžování, ale také fanoušky dobré české muziky.

„V rámci akce se po dvou letech vrátila se svou novou deskou do Karlových Varů Aneta Langerová. Karlovarákům se představila i vycházející hvězda české hudební scény, místní kapela Goodfellas. To byly taháky pro takříkajíc nesportovní návštěvníky sobotního Carlsbad Ski Sprintu,“ dodal Martin Müller.