Radujme se a nebědujme, vzkazuje pozorovatel počasí ze Šindelové Rudolf Kovařík a má na mysli zejména sluneční svit, kterého jsme si tuto zimu ještě moc neužili. Těmi mrazy a následným oteplením ale už tak nadšený není. A vodohospodáři s ním. Povětrnostními vlivy a střídáním teplot totiž může dojít k dalším haváriím potrubí, jaké řešili před několika dny v Sokolově.

„Čekají nás teď ještě zhruba do čtvrtka nízké teploty. Přes den minus pět až minus deset, ranní minima pak minus deset až minus patnáct, při vyjasnění na sněhové pokrývce až minus dvacet,“ předpovídá Kovařík. „Pořád je zima. Pokud si někdo myslel, že březen už je jarní měsíc, tak se mýlil. Ještě 3. března jsem v roce 1981 naměřil ráno teplotu – 31,1 stupně,“ uvedl a vyvrátil tak tvrzení, která se objevují, že takový konec února je nenormální a neobvyklý.

Koncem týdne můžeme očekávat změnu počasí. Podle Rudolfa Kovaříka by se mohlo objevit místy sněžení a oteplí se. Mrazy a následné oteplení však nesvědčí příliš trubkám v zemi. „V současné době máme na stanici Šindelová od 4 do 11 centimetrů promrzlou půdu. Beton a asfalt vodí daleko rychleji mráz do země. Ve městech pod komunikacemi z betonu a asfaltu je nejvíce inženýrských sítí. Půda je tady různě vnímavá na mráz. Ty trubky nezmrznou, ale zničí je pohyb v zemi, který vybudí právě ty nerovnosti,“ vysvětlil z pozice klimatologa.

A jeho slova plně potvrzují vodohospodáři, kteří před necelými dvěma týdny řešili například havárie v sokolovských ulicích Jelínkova a Závodu míru. „V období s častými změnami a velkými výkyvy teplot je počet poruch vyšší než v jiných obdobích roku. Současné dny provázejí velké výkyvy teplot. Mrazy a následná oteplení způsobují pohyb zeminy, v jejímž důsledku dochází k tlaku na potrubí a prasklinám. I v těchto dvou případech se odrazily povětrnostní vlivy a pravděpodobně i stáří potrubí a zřejmě i skrytá vada materiálu,“ uvedla Iveta Kardianová, mluvčí VOSS. Jak dodala, v tomto období je vyšší počet poruch a to klade velké nároky na pracovníky, kteří se na opravách podílejí. Také je v období nízkých teplot problematické zajištění nouzového zásobení, protože voda v cisternách v krátké době zamrzá. I podle slov Rudolfa Kovaříka je vysoce pravděpodobné, že jakmile odezní mrazivé počasí a přijde oteplení, k dalším haváriím může dojít.