Natálka Hajduová ze Starého Sedla trpí dětskou mozkovou obrnou. Ke zlepšení jejího stavu pomáhají pobyty v lázních, které ale pojišťovna nehradí. Natálčina rodina se tak rozhodla vydat do boje a požádala o pomoc veřejnost. V celém regionu i daleko za jeho hranicemi tak začaly rodiny, školy, školky, restaurace, obchody i mnoho dalších organizací sbírat plastová víčka. Díky přispěvatelům může Natálka v listopadu vyrazit do lázní, jejichž návštěva vyjde na 90 tisíc korun.

„Ahoj, tak tohle jsem já, Natálka Hajduová…" Takhle představuje tělesně postiženou Natálii organizátorka celé sbírky Simona Stojanová. „Natálka trpí DMO – spastickou diarézou, která je jednou z forem dětské mozkové obrny. Nenarodila se s křikem jako většina miminek, museli ji několik minut oživovat. Náročné cvičení – Vojtovu metodu – cvičí již od prvního měsíce po narození. Když byly Natálce čtyři roky, podstoupila operaci obou nožiček. Nyní je Natálce 6 let a dělá stále pokroky. Venku se pohybuje na speciálním kole a také má berličky, jako oporu. Maminka a tatínek se jí plně věnují," vysvětluje Stojanová.

Její projekt I malá pomoc je pomoc se narodil už v listopadu 2013. „Prostě jsem si řekla, že budu pomáhat. Přes moji kamarádku Jitku, která pracuje jako asistentka tělesně postižených, jsem se dozvěděla o Natálce. A začala jsem sbírat víčka," krčí rameny organizátorka. Víčka vykupuje firma z Přerova. Tam se víčka sváží, následně se drtí a vyrábí se z nich například rukojeti pilníků, distanční podložky pro stavebnictví, geodetické značky a další.

„Také dětská hřiště, skluzavky, prostě vše, co je kolem nás. Od listopadu 2013 jsme nasbírali k dnešnímu měsíci zhruba 70 stodvacetilitrových pytlů," říká Stojanová. Utržili za ně téměř deset tisíc korun. Simona Stojanová kromě toho založila také transparentní účet, kam lidé mohou posílat své finanční příspěvky. „Díky tomu se Natálka podívá už letos v listopadu do lázní v Klimkovicích. V lázních se Natálka bude učit samostatné chůzi bez berliček. Jedna návštěva tam stojí 90 tisíc korun, a jelikož ji pojišťovna plně nehradí, pomáháme si sběrem 'kulatého nesmyslu'," vysvětluje Stojanová.

Do sbírání se zapojilo neuvěřitelné množství lidí z celého regionu. Sběrná místa jsou například na Městském úřadě v Novém Sedle, stánek bude o víkendu i na místních pivních slavnostech. Nosit víčka mohou lidé i do pekárny Tritia v Sokolově, do společnosti Sedmé Nebe Chodov nebo do mateřské školy ve Vintířově.