V sídle polských novinářů ve Varšavě se v týdnu před vánočními svátky uskutečnilo vyhlášení výsledků 1. ročníku česko-polské soutěže PL-CZ Local Press Awards. Do hlavního města Polska vyrazili i zástupci Sokolovského deníku, jejichž články porota nominovala do užšího výběru.

Na začátku ceremoniálu vyjádřili všichni novináři minutou ticha úctu zesnulému Václavu Havlovi a připomněli jeho význam v historii Evropy. Posléze již následovalo slavnostní předávání hlavních cen. Úspěch zde sklidila právě redakce Sokolovského deníku. Její šéfredaktor Milan Hloušek z Kraslic převzal nejvyšší trofej, a to v kategorii „Místní sociální problémy“ za svůj článek „Temné vzpomínky na komunistické lágry mi dodnes nedávají spát, říká bývalý vězeň“. Silný a emotivní příběh o Ladislavu Nyklovi z Chodova zaujal všechny zúčastněné novináře, kteří ocenili zejména citlivý a zároveň jadrný styl autorova psaní. „Chtěl bych poděkovat za hlavní cenu. Je to vlastně první ocenění, které jsem v životě za své psaní získal. V Polsku se mi moc líbí, máte tu čisté ulice a vůbec život je tu klidnější než u nás. Určitě vaši zemi v budoucnu znovu navštívím,“ pronesl do mikrofonu Hloušek a vysloužil si od všech přítomných mohutný aplaus.

Čestné ocenění převzal i další člen sokolovské redakce, externí redaktor Kristián Šujan z Lokte. Ten sice v kategorii „Cena čtenářů“ nezvítězil, skončil ale na solidním 2. místě za srdceryvný příběh o Josefu Antalovi z Hruškové s názvem „Okradenému důchodci darovala žena devět tisíc korun“. Oba novináři se společně vyfotografovali a během slavnostní recepce ještě stačili odpovídat na zvídavé otázky svých polských kolegů. Rovněž oba poskytli rozhovor Českému rozhlasu Ostrava.

Soutěž Local Press Awards oceňuje texty zabývající se lokální problematikou v mnoha rozměrech politických, historických, kulturních a ekonomických. „Není ale možné zapomenout, že se koncept lokálnosti po vstupu Polska a České republiky do EU mění. Vzniká stále více projektů, které už nejsou omezené hranicí, jež se lokálně stává jen čárou na mapě nebo na informačních tabulích na silnicích, ze kterých zmizely strážní budky. V důsledku toho roste počet témat, kterými se mohou zabývat lokální média, čímž vytvářejí jakousi synergii,“ uvedl za organizátory Marcin Lewicki.

„Děkuji všem autorům přihlášených prací a srdečně blahopřeji vítězům. Dík patří také našim partnerům ze Syndikátu novinářů České republiky, a to za spolupráci a odbornou podporu,“ doplnil Lewicki s tím, že výsledkem soutěže je souhrnná publikace polských i českých článků.

K. Šujan