Velkou slávu zažije za necelý půlrok historický statek Bernard v Královském Poříčí. Předposlední víkend v srpnu hodlá totiž otevřít Zábavní centrum řeky Ohře, které se má stát silným lákadlem pro české, ale i zahraniční turisty. Ústředním prvkem expozice bude model toku v měřítku 1:20 000, od pramenů až po ústí. K vidění ale mají být i další kinetické panely a venkovní zábavní atrakce. Například bahenní sopka, jezírka se splavem, dřevěným můstkem, či dokonce plovoucím pontonem.

„Mohu říci, že na statku se nyní velice tvrdě pracuje, abychom centrum mohli v srpnu otevřít,“ potvrdil starosta Královského Poříčí Ivan Stefan.
Řemeslníci momentálně pracují na vnitřní expozici. „Dělají tu zateplení prostor, izolaci střechy, nové rozvody tepla a elektroinstalace. Až se oteplí, budou mít na starosti dokončení venkovní části,“ uvedla Jarmila Tůmová, technický dozor investora, firmy ABRI.

Na nádvoří se už dnes rýsují základy pro keramickou pec. Chybět tu nemá ani malá pekařská pro několik bochníků chleba. Na postupné zkrášlení čekají i vyhloubené rybníčky. „Aby dostaly ten správný ráz řeky, necháme je obsypat kameny a na jaře dosázet rostlinami a bakteriemi. Kolem se naveze zemina, vybudují chodníčky a položí umělý trávník,“ vyjmenovala postup prací Tůmová. V přípravách nezahálejí ani modeláři, kteří vyrábějí makety pro naučný panel. „První hotové kusy začnou navážet už tento měsíc. Postupně je k nám budou vozit až do léta,“ poznamenal jednatel ze statku Bernard Miroslav Makovička.