Zlatá stuha a jeden milion korun. To je cena pro Březovou, vítěze krajského kola soutěže Vesnice roku. Ačkoli je městem, mohla se do soupeření s ostatními vesnicemi zapojit. Stará se totiž o šest okolních obcí, pro které chystá jeden projekt za druhým. To je také důvod, proč starosta Březové Miroslav Bouda nedokáže jasně určit, kam vybojovanou sumu nasměruje. Sám říká, že i kdyby těch milionů dostala radnice desítky, dokázala by je účelně využít.
„Máme tolik námětů co v těch našich vesničkách opravit nebo vybudovat, že bych o tom mohl vyprávět hodiny. V některých totiž jakoby se doslova zastavil čas. Za možnost získání milionové dotace jsem rád. Každá koruna se hodí,“ prohlásil Bouda. „Peníze můžeme dát do komunikací, na revitalizaci kapličky v Kostelní Bříze či investovat do napojení dalšího vodovodu,“ zmínil starosta.

Celostátní hodnotící komise do Březové zavítá 1. září. „Seznámím je se vším, co jsem ukázal té předchozí. Sami ať vidí, jak tady žijeme. Víte, přesto že jsme městečko, máme blíže k vesnickému životu,“ zdůraznil Bouda. „Ocenění, které jsme dostali, nenáleží starostovi, nýbrž všem tahounům a nadšencům, jenž hýří nápady a mají se k dílu. Bez nich bych byl nula,“ přiznal.

Radost z úspěchu mají i místní. Celé davy se jichpřišly podívat na slavnostní předávání cen v centru města. „V Březové žiji 35 let a jsem tu spokojený. Hodně se tady staví a buduje. Do většího města bych se v žádném případě nestěhoval. Máme tu klid, všude kolem přírodu a třeba oproti Sokolovu čistější vzduch,“ řekl březovský důchodce Gregor Mazan.

O Zlatou stuhu pro vítěze se v tomto ročníku ucházelo 20 obcí z celého regionu. „Soutěž se stává čím dál význačnější událostí. Roste nám také počet účastníků,“ podotkl místopředseda Spolku pro obnovu venkova Radan Večerka. „Tím, že se zapojilo tolik obcí se soutěž stává bratrovražednou řežbou,“ zažertoval Jiří Bytel ze Svazu měst a obcí. „Na Březové je vidět, že i město se může stát vesnicí a být na to hrdé. Navíc se nezaměřuje jen na sebe, ale stará se i o své další části,“ uvedl Bytel.

Podle předsedy krajské hodnotitelské komise Ivana Stefana má Březová velkou šanci uspět v celostátním kole. „Tam se hodnotí zejména život samotné obce a aktivita občanů. A v tom byla Březová jednoznačně nejlepší,“ sdělil Stefan. „Já velmi oceňuji práci všech starostů obcí a malých měst. Tady totiž bývají zastupitelé a těch pár nadšenců na všechno sami. Jsem velmi potěšen, že zde mohu být při tak významném ocenení. V Březové jsem totiž mnoho let vyrůstal a proto jsem tu skoro jako doma,“ svěřil se hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

A jak bude Březová vypadat za deset let? Podle Boudy se výrazně rozroste. „Za tu dobu bude mít okolo čtyř tisíc obyvatel. Moje vize je, že se jednou spojíme s Rudolcem a vytvoříme jeden celek,“ předpověděl starosta téměř třítisícového města.

Kromě Březové si ze Sokolovska v soutěži dobře vedl také Vintířov. Starosta Jiří Ošecký se stal osobností roku. A to kvůli osobnímu nasazení pro všestranný rozvoj obce. K tomu Vintířov dostal mimořádné ocenění za dlouhodobý rozvoj.