České dráhy představily nový jízdní řád, který vejde v platnost 12. prosince. Dobrou zprávou pro cestující je, že se nezmění cena běžného jízdného, ale jen některé speciální produkty. Zároveň na Karlovarsko zamíří nové soupravy.

Potvrdila to Radka Pistoriusová, mluvčí Českých drah. „Cena běžného jízdného se skutečně nezmění. Pouze se upraví některé produkty. Sleva u zpáteční jízdenky se snižuje z 10 na 5 procent. Mění se některé poplatky a přirážky. Manipulační přirážka za nákup jízdenky ve vlaku v obsazené stanici se zvyšuje ze 30 na 40 korun,“ uvedla Pistoriusová.

Podle ní nově vznikají elektronické jízdenky SporoTiket Česko a SporoTiket Evropa. SporoTiket Česko v sobě integruje bývalou nabídku eLiška a SporoTiket. Pro dosavadní zákazníky využívající oblíbené eLišky se nic nemění, dochází jen ke zjednodušení nabídky. SporoTikety Česko si však mohou nově koupit i lidé bez zákaznické slevy na In-kartě ČD. „SporoTikety budou v prodeji ve třech cenových úrovních, nejlevnější budou jízdenky koupené 60 – 6 dnů předem, o něco dražší budou jízdenky zakoupené 6 – 2 dny dopředu a nejméně ušetří ten, kdo si jízdenku koupí těsně před odjezdem. Zákazníci se zákaznickou slevou budou mít cenu samozřejmě výhodnější,“ uvedla mluvčí.

Síťové regionální jízdenky REGIONet se přejmenují na ČD Net region a bude vždy doplněn název příslušného regionu (například Středočeský, Liberecký a podobně). „Půjde tedy o jeden produkt ČD Net, který bude existovat ve variantě síťové ČD Net, za jednotnou cenu 550 Kč, a ve variantě regionální ČD Net region. „Nově platí všechny varianty ČD Net ve všech kategoriích vlaků ČD,“ dodala Pistoriusová.

K úpravám dojde i v dalších tarifech. SONE+ bude nově existovat ve dvou variantách, síťová SONE+ a regionální SONE+ region (bude vždy doplněn o název regionu, pro který platí). U SONE+ (pro všechny o 100 Kč dražší, tedy za 550 Kč) dochází ke změnám v platnosti, bude nově platit nejen v sobotu nebo v neděli, ale také o svátcích, kdy lidé často vyráží na výlety. Síťová SONE+ platí ve všech vlacích a celý den s ní může cestovat až 5 osob, z toho maximálně 2 nad 15 let. Ceny jízdenek SONE+ region jsou odlišné podle regionu. Nově platí všechny varianty SONE+ ve všech kategoriích vlaků ČD. U Pendolin je třeba dokoupit povinnou rezervaci.

Cestující pocítí také změnu komfortu na páteřní trase z Mariánských Lázní přes Cheb do Karlových Varů a dále směrem do Kadaně v Ústeckém kraji. České dráhy totiž na tyto spoje nasadí celkem šest nových motorových soustav v hodnotě okolo půl miliardy korun. „Nákup přitom podpoří i regionální operační program částkou přibližně 200 milionů korun. Smlouva o čerpání dotace z evropských fondů byla podepsána na jaře letošního roku,“ dodala mluvčí.

Podle ní je výhodou motorových vozidel jejich flexibilita a možnost provozu nejen na páteřní elektrifikované trati, ale také na dalších tratích regionu, především na krušnohorských lokálkách. „Díky tomu je otevřená možnost jejich budoucího využití například na přímých spojích z krajského města do okrajových oblastí regionu mimo hlavní trať nebo využití souprav mimo dopravní špičku, například o víkendech, kdy je menší spotřeba souprav na horských lokálkách,“ dodala mluvčí.