Kvalifikované pracovníky technických oborů neustále shánějí investoři, kteří přicházejí podnikat na Sokolovsko. Nejsou to však jen oni. Získat šikovné lidi, kteří by zvládli pracovat ve strojírenské výrobě, mnohdy marně shánějí i firmy, které v regionu dlouhodobě působí. Své o tom ví například chodovský výrobce centrálních mazacích systémů, společnost Lincoln CZ. Dnes zaměstnává více než tři stovky lidí a v budoucnu bude nabírat další.

„Velký problém je sehnat techniky nebo kvalitáře se základy strojírenství, kteří umí cizí jazyk. Přestože je recese a nedostatek pracovních míst, tak na trhu práce kvalitáři s potřebným vzděláním nejsou. Stejné je to s obráběči," pověděl prokurista – výrobní ředitel Lincoln CZ Martin Zvěřina. „Zkrátka učiliště nestačí absolutně pokrýt potřeby pro tento region. Například lidi s všeobecným vzděláním tady získáte, ale šikovné strojaře tu sháníte opravdu velice těžko," přiznal Zvěřina.

A jaké je rozdělení pracovní síly právě v Lincolnu CZ? Zhruba polovinu tvoří ženy. „Jsou výborné pracovnice, ale ne každá je obráběčka kovů. Proto v naší obrobně pracují převážně muži. Více žen je naopak v montáži," upřesnil ředitel. Za zmínku také stojí, že až devadesát procent zaměstnanců pochází přímo z Chodova. Další dojíždějí z Nové Role, Karlových Varů nebo Nejdku.

Po nástrojařích a zručných řemeslnících se často ptají také investoři, kteří klepou na dveře chodovské radnice. Jsou to převážně firmy z Německa se zaměřením na nábytkářský průmysl, čalounictví nebo strojařskou výrobu. „Dnes už ani tak nejde o plochu a prostory, kde chtějí vyrábět, ale o odbornost lidí, které shánějí. Když investor přijde, chce vědět, jestli jsou u nás frézaři, soustružníci, svářeči, zámečníci nebo elektrikáři. Na to jim říkáme, že s tím je to u nás bohužel horší," sdělil Josef Hora, starosta Chodova a zároveň člen komise Hospodářské a sociální rady Sokolovska, která se zabývá nezaměstnaností.

„Dlouhodobě bojujeme o to, aby ze školy nevycházeli jen manažeři všeho možného, ale abychom tu měli učební obory, po kterých je stálá poptávka," podotkl Hora.

Problematice se věnuje také hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. „Firmy v našem regionu, ale i v celé republice prý potřebují absolventy technických oborů. Shánějí především obráběče, nástrojáře či kvalifikované elektrotechniky a jsou připraveny jim nabídnout odpovídající podmínky a uplatnění. Všechny tyto profese jsou však zastoupeny mezi nezaměstnanými absolventy. Elektrotechniků a elektromechaniků, kteří ve dvou letech od ukončení studia stále shánějí zaměstnání, je v našem kraji dvacet pět. Obráběčů kovů sedm, zedníků dvacet, truhlářů dvacet, mechaniků automobilů strojů a zemědělských strojů čtyřicet devět," vyjmenoval Novotný.
„Ptám se tedy, proč nemohou tito absolventi sehnat zaměstnání přesto, že je o ně na trhu práce zájem a poptávka? Náš kraj je v neustálém kontaktu se zástupci zaměstnavatelů a snaží se své střední školství co nejvíce přizpůsobovat jejich potřebám. Žádný dokonalý absolvent však neexistuje. Všichni získají praxi a hlubší dovednosti ve svých oborech až po svém nástupu do zaměstnání. A to už je úkol firem," doplnil hejtman.