Do křížové palby otázek se dostal spisovatel a bývalý tremp Ladislav Nykl z Chodova poté, co na stránkách Sokolovského deníku zveřejnil některé své vzpomínky na období sametové revoluce. Ve svém článku zmínil, jak na převratné události v roce 1989 reagovali Chodovští, a dotkl se i dalších ožehavých témat.

Čtenář: Pane Nykl, není Vás v Chodově škoda? Naši politici jsou opravdu mizerní, ale jak jsem se přesvědčil ve Vašem článku, dokážete předělávat dějiny. K naší smůle to není kde vidět. Já jsem bez problémů vystudoval i bez členství v ČSM. Asi jsem měl štěstí, nebo jsem na studium měl vědomosti, ale ani později jsem nebyl v KSČ. Vím, že u řady lidí bylo nečlenství v ČSM či SSM důvodem k nepřijetí do školy, ale také vím, že spousta lidí i svazáků se do školy nedostala, protože neměli dostatek vědomostí. Doba byla velice špatná, ale schovávat se za ni za každou cenu, to se mi nelíbí. Doufám, že v současnosti už ty problémy v Chodově nemáte a provádíte i 20 let po revoluci pozitivní kroky.

Odpověď Nykla: Já píšu jen to, co jsem viděl kolem sebe. Vy jen kritizujete. Já jsem se dostal do učení na zedníka, protože můj děda byl soukromník a otce jsem neznal. Do učiliště v Královském Poříčí přijeli nějací papaláši z Prahy, nás postavili do latě, rozdali nám přihlášky do ČSM, které jsme museli podepsat, a tak nás na 80 nováčků manifestačně vstoupilo do ČSM. Nikdo se neodvážil to nepodepsat! Vy budete zřejmě mladší, tohle bylo v roce 1958. Přestaňte mě napadat, já se k vám chovám slušně, a jestli chcete o něčem polemizovat, tak beze zloby.

Čtenář: Prosím vás, co tady plácáte za nesmysly? Odkdy byly nějaké písničky, co zpívával Waldemar Matuška, zakázány? To snad leda u vás v kuchyni. Matuška se pouze nesměl objevit v TV a v rozhlase. Tak nevalte bludy.

Odpověď Nykla: Písně W. Matušky nebyly sice oficiálně zakázány, ale šuškanda o tom, že jsou na indexu, pracovala. Lidé se tenkrát báli, báli se je zpívat.

Čtenář: Tak jsem si projížděl seznamy signatářů Charty 77, ale jméno Ladislav Nykl z Chodova tam nikde není. Že by podepsal něco jiného?

Odpověď Nykla: I když jsem poslal do Prahy po jednom známém začátkem března 1977 svůj podpis pod provolání Charty 77, nějak to zmizelo, a jak jsem se později dozvěděl, tyhle podpisy šly přímo do rukou StB. Signatáři v Praze nás vlastně neznali (a neznají) a já a mně podobní jsme byli jen malí pěšáci. Taky se nás pěšáků nikdo nezastal, jako těch čelných chartistů, a od nikoho jsme nedostávali dolary ani podporu od Amnesty International. Dodnes se o nás vlastně ani neví a byly nás stovky, bez naší mravenčí práce by se celá Charta položila. Hrdinou je dnes jen Havel a hrstka kolem něho, ti měli stálou práci, i když nádenickou. Mě vždycky jen vyhodili z práce, prohlédli kvartýr, něco zabavili anebo někoho poslali jako provokatéra, aby mě napadl a zbil.