VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chátrající dům v centru město zatím zakonzervuje

Kraslice – Jak se v budoucnu promění centrum Kraslic poté, co město koupilo trojici chátrajících domů u náměstí T.G.M.?

25.1.2018
SDÍLEJ:

Dům v centru Kraslic město zatím zakonzervuje.Foto: Deník / Drozdík Jiří

Diskutovaným se stal jeden z objektů, bývalá radnice. U té zastupitelé odsouhlasili demolici. Více v rozhovoru se starostou Kraslic Romanem KOTILÍNKEM.

Přibližte, jaké chátrající objekty město od soukromých vlastníků vlastně koupilo?
Jedná se o trojici objektů, kdy číslo popisné 1 má někdejší ředitelství podniku Krajka, č.p. 199 dřívější podniková prodejna Krajky a č.p. 2 je bývalé sídlo státních lesů. Ty město v loňském roce odkoupilo od soukromých vlastníků a ihned jsme začali hledat jejich využití.

To jste našli pouze pro dva objekty. K záměru využití se přitom zastupitelstvo opakovaně vracelo…
Zastupitelé na prosincové schůzi svým usnesením potvrdili dřívější rozhodnutí ze září 2017 přikročit k odstranění objektu č.p. 2. Respektovalo tak závěry pracovní skupiny, kterou si zastupitelstvo již dříve určilo, a nominovalo do ní členy ze svých řad napříč politickým spektrem. Členy byli rovněž kompetentní úředníci městského úřadu. Velmi intenzivně se zabývala možnostmi, jak zakoupené budovy využít. To se podařilo v případě č.p. 1, kde by mělo vzniknout muzeum a nebytové a bytové prostory, a také v případě č.p. 199, kde by vzniklo zázemí pro volnočasové a klubové aktivity. V případě domu č.p. 2 se však využití najít nepodařilo, a pracovní skupina tak doporučila jeho odstranění.

Do bourání se ale město zatím jen tak nepustí, neboť se čeká, zda se objekt na návrh jednoho z občanů města nestane kulturní památkou. To by asi byla pro město překážka?
Ministerstvo kultury obdrželo podnět k tomu, aby byla tato budova prohlášena za kulturní památku. Tím se situace zcela mění a jakékoliv úvahy o odstranění budovy jsou již liché. Nyní tak zastupitelé odsouhlasili stavební zabezpečení a zajištění objektu tak, aby nemohl nikoho ohrožovat. Pokud dojde k prohlášení objektu za kulturní památku, pak dojde jen k zakonzervování stávajícího stavu. Jinými slovy to znamená, že dům bude i nadále nepěkným strašákem uprostřed města. Nejen proto, že bude obtížné financování rekonstrukce, ale i proto, že bude obtížné realizovat i případné stavební úpravy, pokud se pro objekt najde využití. Rozhodně vše bude několikanásobně dražší. Názorným příkladem, který mne vede k této obavě, může být například mateřská škola v ulici Lipová, která se nachází v secesní vilce. Dokud nebyl objekt kulturní památkou, podařilo se zrealizovat některé úpravy a opravy včetně fasády na dvou stranách. A to k plné spokojenosti a chvále památkářů. Pak došlo k prohlášení objektu za kulturní památku a náklady na obnovu čelní strany fasády jsou rázem odhadovány na šest milionů – jen proto, že je to památka. Podobné je to s krásným kovaným plotem u téhož objektu. Původní rozpočet předpokládal částku 500 tisíc korun na zhotovení repliky, ale památkáři si vymínili, že musí být obnoven původní plot. Náklady rázem stouply na téměř jeden a půl milionu korun.

Část zastupitelů a veřejnosti je proti zbourání domu v centru města. Argumentují tím, že má v sobě kus kraslické historie. Jak vnímáte kritiku, že město chce zničit část své historie?
Myslím, že by nikdo nebyl nevstřícný ke smysluplným, ale také ekonomicky udržitelným návrhům na využití této budovy. Ale zatím mi, žel, nikdo žádné takové návrhy na stůl nepředložil. Velmi mne mrzí, že se o tento objekt, o němž se dnes najednou tvrdí, že je významnou památkou, nikdo nezajímal dříve. Co všichni ti, kteří dnes křičí, dělali v minulých více jak dvaceti letech, proč se nebouřili, když byla tedy tak významná památka dlouhá léta devastována a zavážena tunami odpadků? Proč dopustili, aby dospěla do současného stavu? Proč nepodnikli své kroky k tomu, aby objekt byl prohlášen za kulturní památku už v minulosti? Proč o to usilují teprve nyní, kdy nemovitost přešla do vlastnictví města? Nicméně respektuji a kvituji s povděkem ochranu odkazu našich předků, kteří tu kdysi tvořili a vytvořili významné hodnoty, a souhlasím, že je naší povinností uchránit je i pro další generace. A také znovu opakuji, že uvítám každý rozumný návrh na využití této budovy. Zcela jistě nejsem žádným fanatickým zastáncem bourání – zvláště ne v Kraslicích, kde toho bylo v minulosti zbouráno už příliš. Avšak nesmíme se při tom také zapomenout dívat do ´své peněženky´. Máme totiž k budoucnosti i jinou zodpovědnost a povinnost, a to předat budoucím generacím město ve zdravé finanční kondici, která bude zárukou jeho dalšího rozvoje.

Autor: Jiří Drozdík

25.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ČOV Jiří Kejval.
102

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

Videosouhrn Deníku – 17.–18. února 2018

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Modeláři se pustili do výroby nejsložitější miniatury parku

Mariánské Lázně – Nejsložitější a nejpropracovanější, právě tyto přívlastky má model zámku v Hluboké nad Vltavou, který přibude do miniaturparku Boheminium v Mariánských Lázních.

Abertamy ctí tradici, rukavičkářskou výrobu připomene muzejní expozice

Abertamy - Nejspíše už na podzim vznikne v Abertamech nové muzeum rukavičkářství.

Policie nachytala při kontrolní akci 16 řidičů, kteří spáchali přestupek

Karlovarsko - Devět řidičů se dopustilo dopravního přestupku, pět řidičů nepoužilo bezpečnostní pásy a ve dvou případech bylo vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu.

Do oprav dvou průtahů vloží kraj dvacet milionů

Karlovarský kraj - Děpoltovice a Odeř se dočkají modernizace poničených silnic ve svém okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT