Stovky let tvořily dominantu siluety města Cheb dvě vysoké a štíhlé věže chrámu svatého Mikuláše. Kostel je ale po staletí pronásledován nepřízní osudu a po několika zničujících požárech byl těžce poničen na konci druhé světové války, kdy přišel o špičaté helmice svých věží. Jejich provizorní zastřešení, které zná naprostá většina Chebanů, bude už v příštím roce minulostí.
„Nadační fond Historický Cheb, který má obnovu věží v plánu, už má k dispozici projekt pro stavební povolení,“ uvedl chebský místostarosta Michal Pospíšil. Do konce letošního roku chce fond najít dodavatele, který má zkušenosti s podobnými stavbami. Nové věže mají být vysoké téměř 24 metrů. Jejich dřevěná konstrukce se bude montovat na zemi a na správné místo na věži je umístí jeřáb. Střešní krytinu bude tvořit, stejně jako na ostatních střechách chrámu, břidlice.
„Náklady na dostavbu věží se pohybují okolo částky 10 milionů korun. Bude ale záležet na kvalitě použitého dřeva,“ poznamenal Pospíšil.
„Nové věže chrámu určitě prospějí, město se bude mít čím chlubit, ale domnívám se, že ve městě je spousta jiných a důležitějších staveb, které potřebují opravit,“ řekl Pavel Trčka z Chebu.
Na dostavbu chrámových věží vyhlásil veřejnou sbírku nadační fond. Podle posledních dostupných údajů je ve veřejné sbírce částka 2,6 milionu korun. Jedním z největších dárců je město Cheb, které do sbírky přispělo částkou jeden milion korun. O tuto sumu snížilo plzeňské biskupství cenu při prodeji františkánského kláštera v Chebu s tím, že město milion dá do sbírky na obnovu věží.
„Další milion vloží město do sbírky v příštím roce,“ dodal místostarosta Pospíšil. Do sbírky ale přispívají také společnosti, které v chebském průmyslovém parku otvírají nové továrny.
Kromě prostředků z veřejné sbírky chce nadační fond použít na financování rekonstrukce také vlastní jmění fondu. Peníze z veřejné sbírky mají být použity do srpna příštího roku, se zahájením stavebních prací se tak dá počítat od jara 2008.
Cheb požádal o pomoc rovněž poslance z regionu. Chtěl by na rekonstrukci získat peníze také ze státního rozpočtu.
Chrám patří plzeňskému biskupství. To na opravu věží přispělo snížením prodejní ceny františkánského kláštera a navíc přislíbilo technickou výpomoc.
„Chrám sv. Mikuláše pochází z počátku 13. století. Za dobu své existence několikrát vyhořel. Poprvé asi v roce 1270 při velkém požáru města,“ poznamenal chebský amatérský historik Karel Brukner.
Další požáry poškodily kostel v letech 1742, 1809 a 1945. Po požáru v roce 1809 se severní věž chrámu dočkala štíhlé novogotické helmice až o 54 let později.