Jeepy s bílými hvězdami, které se o víkendu objevily v regionu, připomněly Chebanům, že začínají oslavy 64. výročí osvobození západních Čech.

První zastávka tradiční Jízdy osvobození se konala v sobotu dopoledne za hustého deště u památníku 1. pěší divize americké armády na Ypsilonce u Chebu. Sešla se zde desítka autoveteránů s posádkami v dobových uniformách. Řada vozidel ještě pamatuje druhoválečnou službu v americké armádě.
„Z Ypsilonky se pak kolona vydala do Hazlova, Hranic, Trojmezí a Aše,“ poznamenal organizátor akce Josef Týma z Aše.

Zatímco sobotní počasí oslavám nepřálo, v neděli byla situace úplně jiná. Vystavenou historickou techniku si přišlo prohlédnout několik desítek Ašanů. Největší radost měly děti. Hlavně z možnosti projet se ve slavných jeepech. „Bylo to perfektní. Svezl jsem se i se svými kamarády ve velkém jeepu,“ pochvaloval si osmiletý Jakub projížďku v historickém Dodgi po parku.

Americké autoveterány se v regionu objeví ještě několikrát. Například do Kynšperku nad Ohří zamíří 6. května.
„V odpoledních hodinách se i tady budou konat oslavy osvobození a jeepy nebudou chybět,“ slíbil Týma.

Zatímco místní oslavy osvobození si nikdo nenechá ujít, řadě obyvatel vadí, že Den osvobození od fašismu se slaví 8. a ne 9. května.
„Vždycky se slavilo 9. května. V ten den byla osvobozená Praha. Podle mne válka skončila až 9. května. Nechápu proto, proč se musíme ve všem opičit po Západu,“ postěžoval si Antonín Hlávka z Chebu.

„S tím koncem války to není až tak jednoduché. V Čechách se na některých místech přestalo střílet až 12. května 1945,“ poznamenal Jiří Karásek z Mariánských Lázní. Ten se svým jeepem, který pamatuje osvobození západních Čech v roce 1945, letos vedl kolonu Jízdy osvobození.

Kapitulace vstoupila v platnost 8. května ve 23.01 hodin středoevropského času, to znamená v 0.01 hodin 9. května moskevského času.
„Hned po válce se svátek výročí konce války slavil 8. května, komunisté, podle hesla Sovětský svaz náš vzor, pochopitelně slavili 9. května, podle osvobození Prahy,“ uvedl Ladislav Nykl z Chodova, jehož koníčkem jsou dějiny 2. světové války.

„Mimo to si většina měst, obcí a regionů připomínala výročí vlastního osvobození, popřípadě povstání proti okupantům. Což by se mělo slavit i nadále a nezapomínat na to, kdy a kým byl osvobozen ten kout země, ve kterém žijeme,“ zdůraznil.

V Chebu se na osvobození města americkou armádou budou vzpomínat 25. dubna u pomníku 97. pěší divize v Městských sadech. Další pietní akty se ve stejný den uskuteční ještě u pomníků v Nižnětagilské ulici a na Ypsilonce.

Mariánskolázeňští si konec války připomenou stejně jako v Karlových Varech v pátek 8. května.