Do rekonstrukcí památek se pouští obec Chlum Svaté Maří. Teď na jaře nechá opravit Svatou studánku, kterou loni v létě někdo zdevastoval sekyrou. Následující rok pak chystá renovaci kapličky na Drsném vrchu. Tu dnes připomíná pouze rozbořené zdivo u lesní cesty. Vedení obce se tak ptá, jak vlastně kaplička původně vypadala. Ze současné ruiny to lze totiž jen stěží vyčíst.

„Dlouho jsme nemohli zjistit, jak tehdy vypadala. Nedochovaly se k ní totiž žádné dokumenty. Obcházeli jsme tak starší občany a ptali se jich, zdali nevědí, jakou asi tak mívala podobu. Na internetových stránkách obce máme také výzvu, aby se nám případně ozvali lidé, kteří mají nějaké dobové snímky z okolí kapličky,“ sdělil starosta Chlumu Svaté Maří Miroslav Hrůza. „Před několika dny se nám ale povedlo získat obrázek jejího původního stavu. Máme ho od občanů z Německa, kteří kapličku našli na pohlednici z dvacátých let minulého století,“ radoval se Hrůza.

Obec uvítá jak staré fotografie, kresby, náčrtky, tak třeba jen ústní vysvětlení pamětníka. „Hodila by se nám také informace, kdy a kým byla postavena. Všem, kteří mohou cokoli zapůjčit, předem děkujeme a věříme, že s vaší pomocí kapličku opravíme do původní podoby,“ apeluje na veřejnost místostarosta obce Přemysl Kostlivý.

Tento rok chce obec připravit projekt a následně požádat o dotaci. „Už teď mohu odhadnout, že rekonstrukce vyjde na minimálně takových tři sta tisíc korun. Pro některá větší města to není mnoho peněz, ale pro obec naší velikosti je to dost,“ prohlásil starosta.

Že vedení Chlumu na památky nezapomíná, se místním lidem líbí. „Já si myslím, že je to dobře. Třeba Svatá studánka si pozornost určitě zaslouží. Vždyť i my tam pravidelně chodíváme a byla by škoda ji nechat rozbitou,“ řekla Hana Stubnerová z Chlumu Svaté Maří.