Kdo je zodpovědný za úrazy způsobené stavem chodníků? Dnes je vina připisována majitelům přilehlých domů. V budoucnu by ale za stav chodníků měla ručit obec. Alespoň o tom hovoří vládní návrh předložený sněmovně. Snaha o změnu zákona se ale nelíbí obcím. Zásadně proti je například starosta Vintířova Jiří Ošecký.

„Podle mého názoru je to hloupost. Proč najednou bourat zaběhlý systém, který řada lidí respektuje a plně se jím řídí? Takovým krokům naší vlády opravdu nerozumím,“ reagoval Ošecký.
„Je holt vidět, že nechodí mezi lidi a neznají poměry. Někteří politici by potřebovali průpravu v komunální sféře dříve, než se chopí vrcholných funkcí,“ pokračoval starosta s tím, že pokud zákon bude odsouhlasen, nezbyde obcím nic jiného, než ho přijmout.

A jak to funguje nyní? „My se péče o chodníky nezříkáme. Když je potřeba, tak je protahujeme. Stejně tak je lidé dočišťují,“ poznamenal Ošecký.
Majitelé domů, kteří se o úklid pravidelně starají, mluví o morální odpovědnosti. „My to už považujeme za automatické. Dvacet let chodník čistíme a hlídáme si jeho stav. Myslím si však, že by to měly zajišťovat obce,“ řekla Kristina Macková z Březové.

Zákonodárci jsou v pohledu na navrženou novelu zákona o pozemních komunikacích rozděleni na dva tábory. Podle zastánců předlohy je nepřípustné, aby majitelé domů museli vykonávat takzvané nucené práce na cizím majetku. Za zábor chodníku třeba kvůli opravě domku přitom musejí obcím platit. Obce pak mají na rozdíl od občanů možnost umístit na chodník tabulku s nápisem, že se tato komunikace v zimě neudržuje. Pro mnohé z obcí bude ale změna znamenat komplikace se zajištěním úklidu.