Zahrádky budou v lokalitě Vančurova dá se říct s veškerým komfortem. Na hranici pozemku totiž nechá město přivést vodu i elektřinu. Chodov zatím zveřejnil pouze počet pozemků k plánovanému prodeji. Cenu prozatím ne.

V první etapě chce město nabídnout k prodeji 20 až 25 pozemků na zahrádky. Samotnému prodeji ale bude předcházet řada administrativních kroků. „Je třeba připravit projektovou dokumentaci, geometrický plán a rozvržení jednotlivých parcel,“ konstatoval starosta Chodova Patrik Pizinger.

Město podle něj přivede na hranici osady jednoduchou účelovou komunikaci, elektřinu a vodu. O rozvody uvnitř kolonie se pak musí postarat sami zahrádkáři.

Radnice preferuje přímý prodej pozemků před nájmem. „Je to podle nás ideální řešení, člověk pak ví, že mu něco patří a může například lépe plánovat podobu zahrady,“ myslí si starosta.

Za kolik přesně se budou zahrádky prodávat, zatím není jasné. „Konstrukci ceny a konkrétní pravidla prodeje budeme teprve tvořit. Cena se ale určitě bude skládat ze znaleckého posudku plus náklady na zmíněné sítě,“ dodal Pizinger. Realitní servery nabízejí v Chodově tento týden prodej zahrad za 1600 nebo 3100 korun za metr čtvereční.

Rodinné domy lze stavět nelze, protože přes pozemek vede plynové potrubí. Zahrádky město připravuje pro Chodováky a smlouva bude nejspíš obsahovat i ochranu proti možným přerodejům různým spekulantům.

V katastru Chodova se v současné době nachází zhruba dvě desítky zahrádkářských osad.

Nové zahrádky vznikají i v okolních městech. Nové pozemky vytipovali a nabídli v Sokolově. Zde však pouze k pronájmu a obálkovou metodou. Kdo nabídl více za metr čtvereční, ten zahrádku získal.

O nové zahrádkářské kolonii přemýšlí například i vedení Lokte. "O zahrady byl vždy zájem, ale v době kovidu a lockdownu se mnohonásobně zvýšil. S tím bohužel souvisí i to, že se mnohonásobně zvedly jejich ceny. Lidé prostě chtějí z paneláku pryč a relaxovat třeba v bazénu. mnoho ze zahrádkářů se také vrací k pěstování zeleniny. zahrady jsou prostě in," říká Simon Lorenz z Kraslic.