Město jim proto chtělo zpříjemnit pobyt či zajistit větší bezpečnost. A to se povedlo. V těchto dnech totiž z Ministerstva průmyslu a obchodu dorazila dobrá zpráva. Do Chodova posílá finanční prostředky z takzvaných ekomiliard, určených regionům na zahlazení důlních škod.

„Studie komplexně řeší celý prostor pod Bílou vodou. Autoři do návrhu začlenili další místa k stání pro automobily, novou zeleň, mobiliář a vstupní portál. Skatepark v těsné blízkosti současného pumptracku doplní celý areál koncepčně,“ potvrdil mluvčí chodovské radnice Martin Polák. Náklady jsou vyčísleny na zhruba 10,5 milionu korun, přičemž na Chodov připadne spolufinancování ve výši zhruba 1,5 milionu korun.

„Areál si jistě zaslouží zkultivovat, stane se pak atraktivnějším místem,“ poznamenal starosta Chodova Patrik Pizinger Samotné práce by mohly ještě letos, s dokončením se počítá nejpozději v příštím roce.

Bílá voda a její přilehlé okolí patří pro své rekreační a sportovní možnosti k nejvíce využívanému místu v blízkosti Chodova. Kromě přírodního koupaliště s jedinečnou kvalitou vody nabízí napojení na cyklostezky, běžecké trasy, praktické zázemí pro návštěvníky či venkovní posilovací stroje. Vodní plocha vznikla v rámci rekultivací území postižených těžbou hnědého uhlí. Záměrem bylo využít území jako koupaliště a rekreační zónu pro obyvatele města. Název Bílá voda získala nádrž podle odstínu vody. Při napouštění byla zakalena do bíla vlivem kaolinových zbytků v půdě. „Bílá voda vrací tomuto koutu původní kouzlo Smolnických rybníků,“ říká jeden z místních pamětníků.

Díky návštěvnosti a oblíbenosti této lokality zareagovalo město i co se bezpečnosti lidí týče. Chodov nechal letos v létě na místě vytvořit záchranné body, takzvané SOS Pointy. Mají především chránit životy lidí v nouzi. Jeden záchranný bod stojí u vstupu přímo na hrázi, druhý pak v oblasti pláže. Každý SOS Point je vybaven lékárnou, automatizovaným externím defibrilátorem (AED), záchranným plovákem a plovoucím házecím lanem. Zařízení je robustní, aby odolalo vandalům. Obsahuje kameru a reproduktor pro hlasovou komunikaci se službou městské policie. Ta může na dálku otevřít příslušný box s vybavením.

Zároveň budou zařazeny do mapy záchranných bodů v mapových podkladech záchranných složek Karlovarského kraje včetně jejich GPS polohy.

Další bezpečnost má zajistit zmíněný chodník. Lokalitu vyhledává stále více lidí i z okolí a stala se tak frekventovanou pro automobily. Přístupová cesta je úzká asfaltová silnice plná zatáček. Chodník tak přivítají zejména místní, kteří chodí do areálu pěšky.

"Na Bílou vodu jezdím se synem až z Kraslic. Jezdí na kole i motorce a na zdejším pumptracku trénuje s kolem skoky, dopady či rovnováhu. Je to tu super, u nás se o tom mluví, ale nic takového zde prozatím není," říká otec osmiletého Tobiáše Jaroslav Sloboda z Kraslic.