Jen dvě výjimky z přísné vyhlášky omezující provozní dobu restaurací schválili na svém posledním jednání radní v Chodově na Sokolovsku. Otevřeno déle než do 22 hodin v pracovní dny nebo do 1 hodiny v pátek a sobotu mohou mít v kulturním a společenském středisku, kde se pořádají zábavy a plesy, a ve Spartě, kde se pravidelně konají diskotéky. Restaurace, které neuvedly konkrétní akce, výjimku nedostaly.

Nezvykle přísná vyhláška omezující provozní dobu restaurací začala ve městě s 15 tisíci obyvateli platit od 2. ledna. Majitelé některých zařízení proti ní sepisují petici. Téměř desítka z nich pak požádala o výjimky. „Jenže většina z nich požádala o prodloužení provozu bez toho, aby uvedla konkrétní akce. To by bylo obcházení vyhlášky a to nechceme. Mají ale možnost žádost doplnit,“ uvedl místostarosta Chodova Patrik Pizinger (HNHRM).

Ve městě s asi 50 hospodami, restauracemi a hernami chce radnice povolit delší provozní dobu jen těm, kteří požádají o výjimku na konkrétní akci. „Víme, že vyhláška zasáhne i zařízení, která neměla problémy. Ale stížností lidí bylo už hodně. Naopak reakce občanů po zavedení vyhlášky jsou pozitivní. Ve městě je klid,“ uvedl Pizinger.

Podle některých signatářů petice je prý nová vyhláška nespravedlivá, a navíc likvidační. „Já to vidím jako omezování našeho podnikání. Přece není možné, aby měla herna nebo bar otevřeno jen do 22 hodin. To je nesmysl. Takhle musím už ve 21 hodin začít kasírovat hosty, abych stihla podle vyhlášky přesně zavřít,“ prohlásila Marta Petrželková, majitelka chodovského podniku Herna Bar U Žíly. Striktní omezení nemusí být definitivní. Vedení města chce na jaře zhodnotit výsledky zavedení vyhlášky a případně její parametry upravit. (čtk, mih)