Novou sportovní halu, jež patří k nejmodernějším v kraji, má město Chodov. Architektonicky zajímavý objekt v podobě kapky stál přibližně 90 milionů korun a byl největší investicí města za minulá léta. Pozastavení Regionálního dotačního programu Severozápad ale nyní komplikuje zaplacení akce. Chodov si na ni vzal úvěr a peníze má vrátit už do konce letošního roku.

Chodov musel stavbu haly takzvaně předfinancovat s tím, že peníze z dotace, která je přes 70 milionů korun, dostane po dokončení akce. Právě na předfinancování si město vzalo úvěr, aby nemuselo zatěžovat rozpočet, v němž by pak nebyly finance na další nezbytné akce. „Podle úvěrové smlouvy byla splatnost stanovena do 20. prosince letošního roku," uvedl starosta. „Nevíme, kdy bude vyplácení dotací odblokováno a zda nebudou třeba o nějaká procenta kráceny," podotkl starosta Chodova Josef Hora.

Město zatím žádný krizový finanční scénář nechystá, starosta stále věří, že schválené peníze na projekt dostane město z dotačního programu v plné výši. Už proto, že v celém procesu nijak nepochybilo. Pokud by ovšem do prosince peníze nepřišly, nezbylo by nic jiného než s bankou vyjednávat o prodloužení splatnosti úvěru. A pokud by Chodov neobdržel dotaci v plné výši, musel by v příštích letech pokrýt rozdíl z rozpočtu.
Tyto záležitosti však nebrání tomu, aby město novou halu slavnostně otevřelo. Pro tento okamžik si zvolilo sobotu 8. září, kdy pozve širokou veřejnost k prohlídce moderního objektu. Sláva začne ve 12 hodin. Součástí programu budou exhibiční utkání, autogramiáda s českými olympioniky či modelové dětské volejbalové tréninky.

Sportovci si na novou halu postupně zvykají. „Během léta se tu konaly takzvané prázdninové kempy a děti si postupně zkoušely různé sporty," zmínil místostarosta Chodova Patrik Pizinger.

Pozastavení Regionálního dotačního programu Severozápad komplikuje situaci nejen Chodovu, ale také dalším městům a obcím. I přes současnou nejistou situaci se ale nyní například v Chebu rozhodli zahájit projekt Turistické využití levého břehu Ohře. Přijde asi na 180 milionů korun, z toho by měl Cheb dostat 144 milionů dotaci. Zastupitel města a místopředseda Regionální rady regionu soudržnosti Jakub Pánik uvedl, že je přesvědčen, že nejpozději po říjnových volbách bude financování programu obnoveno.
Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad v červnu. Důvodem byl mimo jiné audit firmy Deloitte, který našel v programu Severozápad pochybení v případě všech 35 kontrolovaných projektů.