Letos už byly zahájeny práce na místě posledního odpočinku prvního starosty Carla Fenkla. A v plánu jsou ještě další tři hrobky, chodovské uhlobaronky a poslední majitelky panství Horní Chodov Hedwigy Ritter a jejího manžela Heinricha, hrob chodovské lékárnice Herty Hammerschmid a hrob školního inspektora Wendelina Heinzmanna a jeho ženy.

„Všechny tři hrobky byly opuštěny po roce 1945 a od té doby chátrají. U dvou z nich hrozí při prodlení nebezpečí zániku a úplné degradace umělecké výzdoby pomníků,“ vysvětlil chodovský městský historik Miloš Bělohlávek. Všechno to byly významné osobnosti města a jejich náhrobky jsou podle slov starosty Patrika Pizingera zajímavé nejen z historického, ale i uměleckého hlediska. „Současný stav je ale opravdu kritický. Jde ale o náhrobky, kde rodiny neměly od 50. let možnost se o ně starat,“ zdůraznil starosta.

V průběhu jara a léta se záchranných prací chopí restaurátor Michal Durdis. Město by chtělo hrobky představit v průběhu svatovavřinecké poutě navštěvované tradičně mnoha desítkami německých rodáků. „Česko-německý fond budoucnosti se rozhodl i letos výrazným způsobem pomoci Chodovu s obnovou hrobů a hrobek nejvýznamnějších osobností našeho města,“ doplnil historik.