Dluh přes osm milionů korun za svoz komunálního odpadu a čtvrt milionu korun za poplatky za psy, právě takové pohledávky eviduje radnice v Chodově na Sokolovsku. Lidé se nestačí divit, jejich konta blokují exekuce.

„Bydlela jsem v Chodově se svým přítelem několik let, rozešli jsme se a já se odstěhovala. Stále byl na mě hlášený poplatek za našeho psa. Ten ale zůstal s bývalým přítelem. Před měsícem jsem šla do banky vyzvednout výplatu a podivila jsem se, měla jsem na účtě exekuci. V bance mi oznámili, že se jedná o plzeňského exekutora. Trvalo tak tři hodiny, než jsem se dopátrala, odkud vlastně exekuce přišla. Nedošlo mi, že se musím odhlásit, když jsem se odstěhovala. Částka se za ta léta vyšplhala na pár desítek korun, šokovalo mě to. Na městě mi říkala úřednice, že se mě snažili kontaktovat, já ale o ničem nevím," popsala své zkušenosti obyvatelka, která si přála zůstat v anonymitě.

Město Chodov se brání, vymáhá zpět dlužnou částku. Čísla jsou k 31. březnu alarmující. „Lidé v Chodově dluží za svoz komunálního odpadu k 31. březnu 2015 8,2 milionu korun. Jde o celkovou částku od roku 2002, kdy došlo k legislativním změnám v oblasti výběru poplatku. Dlužná částka za poplatky za psy se vyšplhala na 357 tisíc korun," vyčíslil za chodovskou radnici Martin Polák.

Diskuze na téma exekuce za svoz komunálního odpadu vyvolala v Chodově dvě vlny názorů. Někteří lidé se staví na stranu radnice, druzí tvrdí, že exekuce je příliš přísné řešení. Rodiny podle nich přichází o celý svůj příjem.

„Nelítostně blokují konta, rodiny nechávají bez příjmů. Jak zaplatí nájemné, energie a jak budou živit sebe a děti? Chápu, že když někdo dluží, musí to dostat město zpět, ale nevím, jestli je hned nutná exekuce," říká svůj názor Jana Martincová z Chodova.
Vedení města se brání, poplatky se snaží od obyvatel nejprve získat zpět upomínkou, až po mnoha upozorněních mohou dostat exekuci.

„Dluhy se nejprve snaží město vymoci samo. Pokud se to z moci úřední nedaří a jedná se o vyšší částky či chronické neplatiče, předá město pohledávku spolupracujícímu exekutorskému úřadu v Plzni. Tato spolupráce město nic nestojí," doplnil Martin Polák.

Autor: Klára Čurlinová