Dva miliony korun. To je zřejmě konečná částka, kterou zaplatí městu Chodovu pražská stavební společnost Geosan Group, za pozdní dokončení rekonstrukce kostela sv. Vavřince. Radnice původně po firmě požadovala o zhruba 700 tisíc korun více. S tím ale vedení společnosti nesouhlasilo a odmítlo vypočítané penále z prodlení uhradit. Do sporu se tak zapojili právníci chodovské radnice.

„Jednání o zaplacení sankcí ze strany Geosan Group se pomalu blíží k závěru. Návrh na snížení penále předložíme zastupitelstvu města, a to rozhodne,“ prohlásil starosta Chodova Josef Hora.
Podle tiskového mluvčí Geosan Group Martina Poláčka je v zájmu firmy penále uhradit. „K dohodě s městem Chodov naše společnost přistoupila nikoliv z důvodu pochybení, ale proto, že chce v regionu nadále působit a zakládá si na svém dobrém jménu. Věříme, že chodovská radnice tento vstřícný krok ocení,“ přeje si Poláček.

Stavební firma úpravy na kostele protáhla o 34 dní. Hotovo mělo být v říjnu loňského roku, ale kolaudace se uskutečnila až začátkem prosince. A to pro firmu znamenalo vysoký postih. Každý den z prodlení ji měl stát 80 tisíc korun.
„Chodovská radnice uznala nutné vícepráce na rekonstrukci kostela, jako byla například výměna trámů krovu, nutnost silnější vrstvy sanačních omítek a podobně. Bohužel však radní zapomněli schválit i nutný čas potřebný ke zmíněným vícepracem,“ hájí postup společnosti tiskový mluvčí.

Pokutu za nesplnění podmínek vyměřil Chodov i další firmě – společnosti Hubert. Ta dostala minulý rok na starosti zvelebení chodovského sídliště. Ani ona však konečný termín nestihla. „Firma Hubert požádala o snížení penále a zastupitelé s tím souhlasili. Z původní stanovené částky 2,4 milionu tak zaplatí jen polovinu,“ uvedl již dříve tajemník městského úřadu Robert Franče. „Dotyčná firma vyměřené sankce splácí. A to podle nastaveného splátkového kalendáře,“ poznamenal Hora.