Vrácení státní dotace ve výši 14,4 milionu korun hrozí městu Chodovu. To peníze získalo na výstavbu bytů na Železném dvoře, kterou dokončilo v letech 2001 až 2002. Nyní však musí Finančnímu úřadu v Sokolově vysvětlovat a dokládat veškeré náležitosti týkající se dokončení projektu a podmínek jeho plnění. A to se nelíbí vedení radnice. Je to prý zbytečnost, která může městu akorát uškodit.
„Státní dotaci jsme čerpali správně. Její poskytovatel – ministerstvo pro místní rozvoj, neshledalo žádné závady. Vyjádření, že je vše v pořádku, máme také od ministerstva financí,“ prohlásil starosta Chodova Josef Hora. „Finanční úřad našel nějaká pochybení při kontrole termínů dokončení stavby. My si ale myslíme, že jsme nijak nepochybili,“ hájí kroky města Hora.
Současně přiznal, že při závěrečném zaměření objektu se zjistilo, že jeden roh stavby zasahuje do cizího pozemku. A právě kvůli tomu prý nemohl stavební úřad zavčas vydat kolaudační rozhodnutí.
Pokud Chodov svými argumenty neuspěje, hrozí mu, že bude muset vrátit dotaci a navíc možná i penále. „To je ale zbytečné, když pak stejně požádáme o prominutí a ministerští úředníci nám vyhoví,“ předpovídá starosta. „Teď nás to celé akorát stojí spoustu času,“ zlobí se Hora.
Obranou města proti finančnímu prověřování má být žaloba. „K té jsme se rozhodli po poradě s naším právním zástupcem. Žaloba bude zaměřená na nezákonnost kontroly finančního úřadu,“ uvedl rozhodně starosta.
Vedení radnice si uvědomuje, že pokud jim finanční úřad penále vyměří, bude ho muset uhradit. O obstavení majetku totiž nechce ani slyšet. „Vůbec nevím, proč je potřeba zajít až tak daleko kvůli nějakým titěrnostem,“ ptá se Hora.
Domy na Železném dvoře město nechalo postavit pro sociálně slabé rodiny. Bydlení zde dostali převážně neplatiči. „První dům jsme dokončili v roce 2001. Druhý pak následující rok,“ upřesnil místostarosta Chodova Stanislav Pochman s tím, že finanční kontrola obou staveb začala až o několik let později – konkrétně v roce 2005.