"V poslední době ceny vstupů dramaticky narostly. Zvedá se zákonný poplatek na skládce, chystá se zvýšení DPH u odpadů o šest procent, inflace, vyšší mzdy a ceny energií, to vše se na konečné ceně podepisuje,“ vysvětlil starosta Patrik Pizinger, proč je žádoucí poplatky po letech upravit. Podle něho by obyvatelé Chodova měli městu pomoci část těchto rostoucích nákladů nést. „Nejde o peníze, které zůstanou městu, vše jde do svozu a likvidace odpadu,“ zdůraznil starosta.

Nárůst cen se v poslední době dramaticky zvyšuje a řeší ho prakticky všechna města. Zatímco v roce 2014 doplácel Chodov ze svého rozpočtu na odpady zhruba pět milionů korun, v tom letošním počítá odhad s částkou necelých 16 milionů korun.

"Zastupitelé nakonec nešli cestou nejvýše možného poplatku, který činní 90 haléřů za litr komunálního odpadu, a pro rok 2024 schválili cenu 60 haléřů. Dosud se v Chodově platí 32 haléřů. Nově se tak například u 120 litrové nádoby se svozem 1x týdně zvedne roční poplatek z 1997 na 3744 korun," konstatoval mluvčí radnice Martin Polák.

Město v následujícím roce bude mít podle propočtů náklady na likvidaci odpadů při novém poplatku zhruba 30,6 milionu korun. K tomu je třeba připočíst dalších deset milionů, které zahrnují mimo jiné provoz sběrného dvora, zajištění úklidových čet a další práce související s odpadem. Na příjmech však získá podstatně méně, a to přibližně 14,5 milionu korun.