Vyráží totiž na turné do vzdáleného Mexika s názvem Back to school, kde budou hrát s latinskou kapelou Enough Has Been Said. Na otázky odpovídal zpěvák kapely, šestadvacetiletý Martin Mazanec, a sedmadvacetiletý baskytarista Zdeněk Hnízdil.


Kdy a kde vznikla vaše kapela a co vás vůbec vedlo k jejímu založení?
M: Kapelu založili Franz a Vitalij, dva ze současných členů, jako projekt ke kapelám, které tenkrát měli. Byla to Franzova kapela Fall of Endless Decade, ty dnes už nefungují, a Vítkovo Cutterred Flesh, ta je stále aktivní.

Jak jste se k sobě vůbec dostali?
M: Jsme z Chodova a to je malé město. Zvlášť když potřebujete sehnat někoho do kapely. Znali jsme se ale i ze starších kapel, kromě Vitalije jsme všichni hráli ve starých Fall of Endless Decade. Pak už to přišlo postupem času nějak samo.

Proč právě název I Warned You?
M: Kluci z kapely tenkrát popíjeli někde v klubu na baru, vedle nich ležel i leták na nějaký alkohol s kresleným komiksem, ve kterém říkal barman nějakému chlápkovi, ať to rozhodně nepije. Komiks končil tím, že dotyčný ležel s halucinacemi pod stolem a barman mu říkal: Já vás varoval. Tedy I Warned You.

Proč jste se rozhodli právě pro melodic-death?
M: Spíše jsme tak označili to, co z naší tvorby vychází, než abychom se něčeho konkrétního drželi. To, co se nám prostě líbí, vypustíme ven.

Co melodic-death vůbec znamená, z jakého stylu se odvíjí?
Z: Je to death metal s více melodiemi. A jako všechny metalové styly se odvíjí z heavy metalu, akorát je rychlejší, techničtější, s většími harmonickými i rytmickými zvraty. Oproti tradičnímu death metalu bývají skladby propojeny i melodickými linkami a zpěvy.

Určitě jezdíte i na koncerty, kde jste byli nejdále?
Z: Koncertujeme, jak se dá. V průměru máme i několik desítek akcí za rok. Nejdále jsme zatím byli několikrát v Německu, ale v lednu 2016 vyrážíme na turné do Mexika. Takže tuto otázku můžete položit pak.

Dělali jste předskokany nebo hráli jste někdy na koncertě s někým známějším z hudební sféry?
M: Měli jsme zatím čest si zahrát třeba s Debauchery, Placentou, Master, Eminence, Thell Barrio, Psychofagist nebo My Autumn. Plus samozřejmě X dalších skvělých českých kapel.

Máte nějakou vzpomínku, klidně i z koncertu, na kterou nikdy nezapomenete?
M: Rozhodně nezapomenu na to, když jsem jednou od zvukaře dostal nějaký zvláštní kabel do mikrofonu. První dvě skladby do mě šel proud.
Z: Nebo také afterparty bývají často zajímavé.

Zúčastnili jste se někdy jako kapela nějaké soutěže? Například KVRM hitparády.
Z: Mám pocit, že I Warned You se přímo KVRM hitparády nikdy nezúčastnili. Něco jsme během let sem tam zkusili, ale většina těchto soutěží je laděna pro komerčnější a konzumnější muziku, než hrajeme. Takže je spíše ani nevyhledáváme.

Kdo z vaší kapely vymýšlí texty a skladby?
M: To budu já.

Máte natočené i nějaké videoklipy k vašim písním?
M: Ano, k poslednímu singlu Limitless máme videoklip, který je také náš vůbec první! Je k poslechu na YouTube.
Z: Také vyšel letošní rok v květnu.

Plánujete vrhnout se na nahrání nějakého alba?
M: To je teď nejspíše ve hvězdách, soustředíme se spíše na tour v Mexiku, která začne od půlky ledna. Až se vrátíme, tak možná budeme přemýšlet o nějaké nahrávce.

Jak si myslíte, že je na tom hudební scéna u nás v kraji?
M: No, bohužel spíš špatně než dobře. Co se týče kapel, dá se tady určitě vybrat hodně věcí, které tu dělají jméno, nebo jim to neskutečně šlape. Ale co se týče lidí jako fanoušků, to bude horší. Dneska na západě pomalu nikam nikdo, kromě Oázy v Chodově, nepřijde. Cením si ještě Benefice pro stacionář Mateřídouška, kterou každý rok dělá náš kamarád s přezdívkou Berry.
Z: Řekl bych, že nešvarem Karlovarského kraje je taky třeba osm koncertů vedle sebe. Náš kraj je malý, a když je skvělá akce v Karlových Varech, podobná o pár kilometrů dál v Sokolově, další o pár kilometrů vedle v Ostrově, přidružený večírek ve stejný den v Lokti a podobně, není ve finále nikde nikdo.

Chtěli byste vzkázat něco lidem, kteří si chtějí založit kapelu, ale mají strach?
M: Pokud vás to baví, tak z toho nemůžete mít strach. Pak by vás to přece nemohlo bavit. Takže si spíš řekněte, jestli ve zkušebně cítíte to, co máte cítit.

Autor: Sandra Kubíčková