Po podobné službě volali i chodovští senioři už několik let. Od nového roku se dočkají. Bude to Chodovský expres, který nejen seniorům, ale i zdravotně znevýhodněným spoluobčanům pomůže v cestách za lékařem či na úřady. Jízdu si bude možné objednat i do okolních měst. Službu bude město provozovat zcela ve vlastní režii a do svého autoparku pořídí víceúčelové vozidlo typu MPV za zhruba 600 tisíc korun. Tyto vozidla jsou navržena tak, aby cestujícím poskytovaly maximální prostor a pohodlí. Město už také stanovilo cenu za jednotlivou jízdu.

Chodovský expres bude potřebné dopravovat především k lékaři, do lékárny a na úřady. Mimo město bude zajíždět také do Karlových Varů a Sokolova, ale opět pouze do zdravotnických zařízeních a na úřady. „Populace stárne a po podobné pomoci volají chodovští senioři už několik let. Poslední roky a události ukázaly, že je opravdu potřeba,“ uvedl starosta Chodova Patrik Pizinger s tím, že Chodov se inspiroval u kolegů v Aši, která poskytla i pomoc s vytvořením registračního systému.

Sokolovským náměstím po mnoha letech pochodovali vojáci, aby uctili Den veteránů
PODÍVEJTE SE: Sokolovským náměstím pochodovali vojáci, aby uctili veterány

Služba bude spadat pod odbor sociálních věcí, kde se budou jednotlivé jízdy objednávat. Chodovský expres je určen pro seniory nad 65 let a držitele průkazek TP, ZTP, ZTP/P. Cena za jednu jízdu je prozatím stanovena na dvacet korun.

"Provozní doba Chodovského expresu bude kopírovat provozní dobu městského úřadu,! upřesnil mluvčí chodovské radnice Martin Polák.

Senior expres v KraslicíchSenior expres v KraslicíchZdroj: Deník/Roman Cichocki

Chodov byl posledním větším městem v regionu, který podobnou službu nenabízel. Velmi oblíbená je například mezi seniory v Kraslicích. "Službu využívám a jsem za ni rád. Jinak nemám kdo by mě odvezl k lékaři, protože špatně chodím," řekl Pavel Prokop.

Průkopníkem této služby byl v našem okrese Sokolov. „Senioři jsou naši dobří sousedé, my jsme, doufám, dobří sousedé pro ně. Jsem ráda, že Senior expres pomáhá usnadnit život nejen svým klientům, ale také jejich příbuzným, kteří se tak mohou spolehnout, že jejich blízkého dopravíme v pořádku a včas, a nemusejí si brát volno v práci,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová, která před lety Senior expres prosadila. Ten za dobu své existence přepravil desetitisíce klientů a vůz je plně vytížen. Službu pro občany starší 70 let provozuje městská policie, která zaměstnává dvě řidičky.