Historickou procházku plnou zajímavého povídání o významných osobách města Chodova plánuje na příští týden chodovský historik Miloš Bělohlávek. Pátrání po neprobádaných místech, osobách i předmětech je pro mladého badatele jako denní chléb. Za své objevy dokonce letos získal i uznání a významné ocenění ze strany vedení města. Zřejmě mu bylo velkou motivací, a tak ve svém pátrání po kouzelných koutech Chodova pokračuje. Blíží se doba takzvaných Dušiček a pro člověka, kterého přitahují zajímavé příběhy a historie, to znamená jediné, prozkoumat místní hřbitov.

S sebou zve také širokou veřejnost, rozhodně prý objeví překvapivé věci. „Staří Keltové věřili, že 31. října se stírá hranice mezi světem živých a zemřelých. Křesťané si v ty dny připomínají slavnosti Všech svatých a všech věrných zemřelých, kterým se lidově říká Dušičky. Kdy jindy bychom si měli udělat historickou procházku po městském hřbitově než v tyto dny? Plánuji v tento den navštívit společně s dalšími lidmi chodovský hřbitov. Rád bych přiblížil lidem jeho historii, protože je zajímavá, a hlavně vyzdvihl některé osobnosti, které zde ani nemají pomník," přiblížil akci Miloš Bělohlávek. Podle něj je na hřbitově spousta výjimečných lidí, kteří se přičinili o rozvoj i historii Chodova, chtěl by jejich osudy návštěvníkům přiblížit.

„Za poznání stojí také některé památné hroby a pomníky, jejich umělecké zpracování je vskutku unikátní. Chodovský hřbitov prošel ve své historii mnoha změnami, dějiny 20. století, lidská neúcta a nenechavost se na něm tragicky podepsaly. Lidé, kteří pro město často obětovali své životy, dnes leží zapomenutí a bez náhrobků. Mnohé hrobky, navrhované a tvořené slavnými sochaři a umělci, jsou dnes zarostlé a zničené, chtěl bych místo prozkoumat," doplnil Bělohlávek. Procházka začíná ve 13.30 v sobotu 31. října, vyjde se od zdejšího kostela sv. Vavřince.

Autor: Klára Čurlinová