„Přispěla jsem na opravu proto, že jsem ráda, jak kostel nyní vypadá. Jeho oprava přinesla změnu i pro město. Už nevypadá nevzhledně a je vidět, že Chodov vynaložil kus práce, aby vypadal tak, jak vypadá. Přispěla jsem jen sto korun, ale doufám, že to pomůže. Koruna ke koruně a třeba dáme peníze dohromady, ještě je čas," svěřila se obyvatelka Zdena Fišerová.


Noc kostelů byla letos v Chodově opravdu štědrá. Návštěvníci vzali osud historického zvonu do vlastních rukou, příspěvky na jeho obnovu vhazovali do připravené pokladničky. Poté si prošli jindy nepřístupné části chodovského kostela. Čekal na ně i bohatý doprovodný program.
„Přispěl snad každý návštěvník, který prošel kostelními dveřmi. Nikdo nečekal takovou účast na akci, natož při zahájení sbírky. Byli jsme velmi mile překvapení, kolika lidem záleží na tom, aby místní zvon opět zazvonil. Sbírka by měla být ukončena za dva roky. Pokud by lidé pomohli jako při Noci kostelů, věřím, že se podaří finální částku vybrat," informoval chodovský historik Miloš Bělohlávek. Podle něj zatím není známá přesná cena opravy, předběžné odhady ale vychází zhruba na čtvrt milionu korun.


Kostelní zvon Jan Vilém se z několika původních dochoval jako jediný. Jde o největší zvon ze všech umístěných. Jeho historie sahá do roku 1658, kdy na jeho výrobě měl zásluhu plzeňský Melchior Matthaeus Michaelin. Jan Vilém má průměr 74 centimetrů, vysoký (bez koruny) je 58 centimetrů. Vyladěný je do tónu H.
Chodovský velikán váží téměř čtvrt tuny, přesně 245 kilogramů. Na opravu čeká místní kostel už dlouhá léta, naposledy ho slyšeli v roce 2011, kdy zvonil při pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla.


„Kromě toho, že zvon má špatné srdce, je nutné také zrekonstruovat i jeho zavěšení. Je to i trochu zkouška Chodováků, zda je kostel zajímá jen při koncertech, nebo k němu mají i jiný vztah," poznamenal starosta Chodova Patrik Pizinger.

Autor: Klára Čurlinová
Plánovaná sbírka navázala na dávnou městskou tradici, kdy se na opravy, výzdobu a podporu kostela skládali obyvatelé Chodova společně s měšťany. ⋌